Protikorupční fond podal trestní oznámení kvůli nakupování hlasů

Praha - Nadační fond proti korupci (NFPK) podal spolu s dalšími nevládními organizacemi trestní oznámení kvůli podezření z maření přípravy a průběhu voleb v Brně, Ostravě a Českém Těšíně. Organizace tvrdí, že mají důkazy o masivním nakupování voličských hlasů v komunálních volbách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"V Brně probíhalo nakupování hlasů dvojím způsobem. Voličské hlasy osob ze sociálně vyloučených oblastí byly vyměňovány za náramky. Ty umožňovaly jejich majitelům volný vstup na zábavu v klubu Musilka, kde byla konzumace jídla a pití zdarma. Voliči se sami pochlubili, že tato bezplatná konzumace je podmíněna odevzdáním hlasu pro starostu Rostislava Hakla, což lze doložit celou řadou svědectví. Navíc byli tito voliči často doprovázeni jakýmisi „koordinátory", kteří sami volební komisi sdělili, že vysvětluji voličům „jak mají volit". Koneckonců důležitým svědkem se stal rovněž pracovník Nadačního fondu, kterému místní občané popsali zákulisí financování této akce. Existuje zde navíc několik svědectví o tom, že se zde hlasy nakupovaly rovněž klasickým způsobem za peníze, a to až do výše 1000 Kč za hlas," uvádí fond.

"V Ostravě se hlasy nakupovaly především ve Vítkovicích. Za hlas zde bylo možné získat několik set korun a dokonce i krabičku cigaret. Voliči zde byli sváženi přímo k volebním místnostem a na domluvených místech jim byly následně peníze vypláceny. Svědkem jsou zde rovněž pracovníci Fondu a rovněž i občanského sdružení Oživení. Hlasy se zde nakupovaly především pro Politické hnutí Vítkovice," píše fond.

"V Českém Těšíně se cena za hlas stabilně udržovala na hodnotě 500 Kč. Kupčení však probíhalo v napjaté atmosféře mnohem opatrněji, než tomu bylo před 4 lety, kdy se právě v Českém Těšíně historicky poprvé opakovaly komunální volby z důvodu kupčení s hlasy. První ze svědectví dokládá verbování osob k nakupování hlasů jako jednoduchý a rychlý výdělek. Další svědectví dokládají nakupování hlasů pro těšínskou ČSSD a rovněž SOS pro Český Těšín," stojí v tiskové zprávě.

"Materiály fond získal díky aktivnímu přístupu mnohých občanů, kteří se sami do monitoringu manipulace voleb zapojili. Byly samozřejmě předány orgánům činným v trestním řízení," uvedl analytik NFPK Janusz Konieczny.

Témata: NFPK | Volby
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První 17. listopad zinscenovali nacisté, druhý StB? Česko může zažít další…

17.11.2018 08:00 ROZHOVOR - Česká republika si dnes připomíná události, které se odehrály 17. listopadu v letech…

Občanské forum: Po počáteční euforii přišly spory, deziluze a nečekaně…

17.11.2018 08:00 Občanské fórum se stalo symbolem sametové revoluce a nepochybně také jejím největším výdobytkem.…

ŽIVĚ: Češi slaví 17. listopad ve víru demonstrací proti Babišovi

17.11.2018 07:55 Česká republika si dnes státním svátkem připomíná události, k nimž došlo 17. listopadu v letech…

Máte na nejdražší kliniky a váš syn se léčí na Krymu? Češi to Babišovi…

16.11.2018 18:01 Aktualizováno Kauza Andreje Babiše mladšího a jeho údajného únosu na Krym rezonuje nejen ve Sněmovně a Senátu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama