Protikorupční fond podal trestní oznámení kvůli nakupování hlasů

Praha - Nadační fond proti korupci (NFPK) podal spolu s dalšími nevládními organizacemi trestní oznámení kvůli podezření z maření přípravy a průběhu voleb v Brně, Ostravě a Českém Těšíně. Organizace tvrdí, že mají důkazy o masivním nakupování voličských hlasů v komunálních volbách.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V Brně probíhalo nakupování hlasů dvojím způsobem. Voličské hlasy osob ze sociálně vyloučených oblastí byly vyměňovány za náramky. Ty umožňovaly jejich majitelům volný vstup na zábavu v klubu Musilka, kde byla konzumace jídla a pití zdarma. Voliči se sami pochlubili, že tato bezplatná konzumace je podmíněna odevzdáním hlasu pro starostu Rostislava Hakla, což lze doložit celou řadou svědectví. Navíc byli tito voliči často doprovázeni jakýmisi „koordinátory", kteří sami volební komisi sdělili, že vysvětluji voličům „jak mají volit". Koneckonců důležitým svědkem se stal rovněž pracovník Nadačního fondu, kterému místní občané popsali zákulisí financování této akce. Existuje zde navíc několik svědectví o tom, že se zde hlasy nakupovaly rovněž klasickým způsobem za peníze, a to až do výše 1000 Kč za hlas," uvádí fond.

"V Ostravě se hlasy nakupovaly především ve Vítkovicích. Za hlas zde bylo možné získat několik set korun a dokonce i krabičku cigaret. Voliči zde byli sváženi přímo k volebním místnostem a na domluvených místech jim byly následně peníze vypláceny. Svědkem jsou zde rovněž pracovníci Fondu a rovněž i občanského sdružení Oživení. Hlasy se zde nakupovaly především pro Politické hnutí Vítkovice," píše fond.

"V Českém Těšíně se cena za hlas stabilně udržovala na hodnotě 500 Kč. Kupčení však probíhalo v napjaté atmosféře mnohem opatrněji, než tomu bylo před 4 lety, kdy se právě v Českém Těšíně historicky poprvé opakovaly komunální volby z důvodu kupčení s hlasy. První ze svědectví dokládá verbování osob k nakupování hlasů jako jednoduchý a rychlý výdělek. Další svědectví dokládají nakupování hlasů pro těšínskou ČSSD a rovněž SOS pro Český Těšín," stojí v tiskové zprávě.

"Materiály fond získal díky aktivnímu přístupu mnohých občanů, kteří se sami do monitoringu manipulace voleb zapojili. Byly samozřejmě předány orgánům činným v trestním řízení," uvedl analytik NFPK Janusz Konieczny.

Témata: NFPK | Volby
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naskočte na Brno, vesmír, vteřiny

25.01.2021 19:22 Přiznejme si, že se v minulých staletích lidé vzdělaní v přírodních vědách městu Brnu a vlastně i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama