Tajné financování a krádeže za Topolánka? John prozradil víc

Praha - Kauza ProMoPro, která vypukla začátkem roku 2011, se točí kolem audiovizuální zakázky v době českého předsednictví v EU. Podle policie bylo ukradeno 388 miliónů předražením zakázky na technické zajištění českého předsednictví v roce 2009. Známý moderátor a publicista Radek John na tomto případu ilustruje, jak se "kradly peníze z veřejných rozpočtů za vlády Mirka Topolánka."

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Radek John, moderátor pořadu "Bez cenzury"
doporučujeme

Firma ProMoPro si za zakázku na zajištění audiovizuálních služeb naúčtovala 525 miliónů korun a John se předně podivuje nad tím, že nebylo žádnému z úředníků na úřadu vlády divné, jak velkou částku si firma žádá. Podotýká navíc, že předraženou zakázku získala společnost bez veřejné soutěže.

"Možnost krást veřejné peníze v tak velkých objemech je výsledkem systému zavedeného českými politiky po roce 1989, kdy ministr není povinen zjišťovat u žádné zakázky cenu obvyklou. Proto mohlo dojít nejen k předražení zakázky v kauze ProMoPro, ale například i při nákupu letadel Casa i Pandurů, proto se české dálnice stavěly dráž a méně kvalitně než v civilizovanějších zemích Evropy," popisuje John na webu Security magazínu.

Nejklíčovější je podle něj otázka, kam šly odcizené peníze. "Šlo opravdu jen o sprosté krádeže do soukromých kapes, anebo o všemi, kdo byli u moci, tolerovaný systém tajného financování politických stran?" pzá se publicista.

Doufá, že na tuto otázku odpoví začínající soudní proces s těmi, kteří údajně ukradli a nebo umožnili ukrást stovky miliónů v kauze Promopro. "Vyjde při něm najevo i řada pozoruhodných triků používaných při vyvádění veřejných peněz na soukromá konta," domnívá se John.

Za nejbizarnější ale považuje vyvedení 135 miliónů přes ostrov Dominika v Karibském moři. "Majitelem firmy, která peníze kasírovala, je místní domorodec, který podepisoval svému „příteli" právníkovi listiny, aniž znal jejich obsah. Stal se tak majitelem londýnské firmy, která byla údajným subdodavatelem zakázky pro firmu ProMoPro," píše John.

Podotýká, že obyvatel ostrova ovšem policistům vypověděl, že netuší, čím se jeho firma zabývala, kolik měla zaměstnanců, nebo že by zajišťovala cokoliv na jakýchkoliv konferencích v České republice. "Netušil ovšem ani to, že za svoji „činnost nečinnost" získala jeho firma 135 miliónů korun. Za svou službu bílého koně dostal dvě láhve vína a jeden nebo dva šeky na dvě stě nebo tři sta dolarů," dodává John.

Sledovat další absurdity, které vyjdou při soudním projednávání více než třistamiliónové krádeže veřejných peněz najevo, bude prý pozoruhodné. "Obžalováno je dvanáct organizátorů krádeže, majitel firmy ProMoPro, šéfové firem, přes které byly peníze údajně vyváděny a tři bývalí úředníci úřadu vlády, kteří to umožnili," dodává John s tím, že soudní proces bude trvat týdny.

Loading...
Vstupte do diskuze (53)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 16:55 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama