Cenzura Zemana? Schwarzenberg přináší řešení, hned přišla reakce

Praha - Cenzuru prezidenta České republiky veřejnoprávními médii považuje předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg za nedůstojnou. Položil si proto otázku, jestli by měla Česká televize a Český rozhlas přenášet vulgarismy, pronesené hlavou státu. A tady je odpověď, která nezůstala bez odezvy.

Karel Schwarzenberg /TOP 09/, předseda strany

Kun*a, hov*o, zku*vila. Tato slova v živém vysílání Radiožurnálu v rámci Hovorů z Lán pronesl prezident Miloš Zeman. "Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu Kalouskovi a zku*vila služební zákon," rozjel se prezident.

"S prominutím v textech této skupiny je k**da sem, k**da tam, opravdu dokonalý případ politického vězně jako vyšitý," pronesl rovněž na Radiožurnálu o slavné kapele Pussy Riot.

Český rozhlas dostal následně od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) upozornění na porušení zákona za vulgarity, které ve vysílání Zeman pronesl.

Schwarzenberg se ale domnívá, že je poněkud nedůstojné, aby veřejnoprávní instituce cenzurovaly hlavu státu. A "jak by to taky měli v přímém přenosu Hovorů z Lán dělat? To je otázka, kterou si kladu," přiznal na sociální síti.

Souhlasí s tím, aby Český rozhlas a Česká televize zbytečně nepřenášely sprostá nebo necudná slova. "Nicméně když je to pravdivé, a je to součást zpravodajství, tak je dokonce jejich povinnost tyto zprávy přenášet, aby každý si občan v republice udělal úsudek, jak se rozhodovat u voleb," dodal.

Pod jeho příspěvkem se okamžitě strhla vlna emocí. "Je sice smutné, že se takové věci dostaly do vysílání, ale jak to měli ošetřit, když se jednalo o živý přenos? Měli pana prezidenta umlčet uspávací puškou? Je to svéprávný občan naší země, pokud tedy někomu jeho výroky vadí, měl by tyto stížnosti adresovat panu prezidentovi, ne na Český rozhlas. Jediný člověk, v jehož silách bylo zabránit vulgaritám, byl pan prezident sám," píše jedna z diskutujících.

"Podle mě rada jednala zcela správně. Prezident neprezident měl být přerušen. Obrázek si občané mohou udělat i tak. A myslím, že by se měli trápit mnohem závažnějšími přešlapy pana prezidenta i současné vlády než je pár nevhodných slov v rozhlase," uvádí další diskutující.

"Ze svojí praxe jakožto zvukaře můžu s klidným srdcem prohlásit, že to stejně vypípat nešlo. Bavíme se tady o přímém přenosu, realizace pípání sice možná je, ale za předpokladu, že je to "moderovaný" (rozuměj připravený projev)," uvedl další diskutér.

"Naprostý souhlas prezident je hulvát s chováním řeznického psa, nemělo by slovo prezitenta procházet cenzurou ať si každý udělá obrázek sám," rozjel se další diskutující.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje