Kdo bojuje za IS? Politik prozradíl víc

Praha - Doba, kdy se teroristé skrývali za maskami a kryli svou totožnost je dávno pryč. V současné době se cizinci bojující v řadách teroristické organizace Islámský stát hrdě ukazují, a podle člena grémia hnutí Úsvit přímé demokracie za Středočeský kraj Radka Rozvorala se nejedná pouze o nevyrovnané mladíky. Skutečnost je mnohem děsivější.

Příznivci Islámského státu
doporučujeme

Podle expertů se počet cizinců, kteří bojují za Islámský stát, pohybuje okolo tří tisíc a ve větší míře se jedná o příznivce pocházející ze západní Evropy. "Zřejmě nejvíce západoevropských rekrutů Islámského státu pochází z Francie a to zhruba tisícovka a nejde přitom jen o potomky muslimských přistěhovalců, někteří z nich mají dokonce i židovské kořeny. 550 lidí se do bojů v Sýrii a Iráku zapojilo také z Německa a kolem 500 bojovníků v řadách Islámského státu má i britské občanství," popisuje Rozvoral.

Pokud si ale někdo myslí, že do Sýrie odcházejí bojovat převážně nevyrovnaní mladíci z řad přistěhovalců, tak je podle politika na velkém omylu. "Skutečnost je mnohem složitější a podle francouzské vládní komise to mohou být i mladé dívky, které se dobře učí ve škole a chodí do tanečního kroužku. Tyto dívky z nenadání změní své oblékání i styl života a odvrhnou své přátelé," tvrdí Rozvoral.

Dodává, že rekruti přijíždějící na místo jsou prý při iniciačním ceremoniálu rychle konfrontováni s brutalitou prostředí, načež jsou donuceni získat čtyři nebo pět svých kamarádů prostřednictvím sociálních sítí. "Je zjevné, že jsou tito cizinci ze Západu využívány hlavně k propagandě a do budoucna to může být pro Evropu velký problém," varuje.

Západoevropské země se nyní snaží hledat různé způsoby, jak se tomuto nebezpečí bránit. Jak popisuje Rozvoral, některé země uvažují o tom, že by takovéto osoby mohli přijít o občanství, Němci například chystají zákon, který by umožňoval lidem podezřelých z podpory terorismu odebrat pas a nově také označit občanský průkaz, na který mohou Němci cestovat do Turecka. Britské úřady by pro změnu mohly takovým osobám nařídit přestěhování do jiné části země. Toto opatření ale podle člena Úsvitu budí značné kontroverze.

"Česká republika má v tomto směru prozatím velkou výhodu, jelikož do současné doby nebyly zaznamenány žádné informace, které by dokazovaly, že by v řadách Islámského státu bojovali nějací naši bojovníci. Je k tomu ale potřeba dodat slovo zatím, protože chování některých našich vládních politiků a celé Evropské unie ohledně imigrace spěje k tomu, že ten čas zřejmě nadejde také – bohužel," dodává Rozvoral.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama