Ovčáček je terčem posměchu. Schytal to i Kmoníček

Praha - K osobě prezidenta Miloše Zemana toho bylo v posledních týdnech vyřčeno mnoho. Stranou ostré kritiky ale nezůstal ani jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček a ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Na toho se zaměřil spisovatel a publicista Ondřej Neff.

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Neff se domnívá, že "zoufalé snahy hradního mluvčího Ovčáčka vyžehlit ostudy hlavy státu budí posměch." V posledních dnech se ale podle něj "veřejně předvedl" i ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

"To je bez veškeré pochyby seriózní a rozumný člověk a jeho doporučení, aby se prezident zamyslel nad svou komunikační strategií, bylo jistě dobře míněné, jakkoli lze pochybovat, že toto semínko dopadne na úrodnou půdu," píše na webu Neviditelný pes publicista pod přezdívkou Aston v článku nazvaném "Co nedokáže Ovčáček, zachrání Kmoníček".

Ve středu se Kmoníček vyslovil na ukrajinské téma, čímž podle Neffa zase vstoupil na území, kde Zeman dupal svými holínkami a nadělal tam paseku. "Kmoníček však dává všechno saturninovským způsobem na pravou míru," dodává.

Ředitel zahraničního odboru hájil Zemana, který podle něj od začátku říká ono slovo finlandizace a je buď ignorován, nebo napadán ze strany českých politických subjektů. Následně Kmoníček dodal, že Ukrajina musí v první řadě vybudovat základní demokratické státní struktury, aby byla něčím, co „nemá jenom demokratický název, ale také demokratický obsah", tedy aby fungovala jako stát, a ne jako dočasné volné sdružení oligarchů.

Neff ale upozorňuje, že vize Ukrajiny v dohlednu jako člena NATO nesmyslná a že není reálný ani její vstup do Evropské unie. Kmoníček to ale podle spisovatele vše formuloval velmi rozumně a dobře argumentoval.

"Ukrajina nemá zralé demokratické instituce. Těžko je – dodejme – může vybudovat teď, když je pod tlakem Rusy vyslaných zelených mužíčků, avšak nevybudovala je ani před tím, kdy zelení mužíčci nebyli na dovolené, ale sloužili ve svazku ruských ozbrojených sil," dodává.

Přesto nepopírá, že má Kmoníček pravdu, že Ukrajina nemá svoji státnost od 14. století a těžko čekat, že ji vypiluje k dokonalosti za 25 let. "Podstatné ale je jeho sdělení, že udržení územní celistvosti Ukrajiny je v zájmu všech zemí visegrádské čtyřky a že je žádoucí, aby se zvýšily kontakty čtyř zemí s Ukrajinou. Aniž tu představu konkretizoval. Podstatné je ale jeho podpoření územní integrity," poukazuje Neff.

V tom je podle něj skryto "jádro pudla." "Můžeme do nekonečna debatovat o oligarších a Majdanu a o tom a o onom, ale stabilita tohoto světa stojí na některých základních principech, a nedotknutelnost hranic k nim patří. Rusko tuto zásadu bez nejmenší pochyby porušilo. Podpora ukrajinské integrity je naprosto v intencích všeho, o co se demokratický svět snaží," píše spisovatel.

Připoomíná, že Kmoníček svoje teze zveřejnil v době, kdy byl prezident Zeman na Moravě. "Uvidíme, zdali tento pokus o uklidnění bouře profesně přežije. Z Hradu – mimořádně – zazněl střízlivý hlas rozumu. Možná to zaslouží příkladné potrestání," uzavřel Neff.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama