Výroky rudé Semelové? Nic se nestalo, policie případ odložila

Brno - Policie ve středu odložila případ poslankyně Marty Semelové (KSČM), která nebude stíhána za své kontroverzní výroky k událostem, jako byla vražda Milady Horákové či invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Marta Semelová /KSČM/
doporučujeme

Informaci České televize dnes ČTK potvrdil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Šváb doplnil, že k výrokům se vyjádřil znalec na extremismus. Z jeho vyjádření nevyplývá, že by Semelová porušila zákon.

Semelové hrozilo za podporu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka až deset let vězení. "Někdy se v těchto případech prokazuje porušení zákona poměrně obtížně," řekl ČTK k případu žalobce Jan Petrásek.

Městské státní zastupitelství v Brně přijalo před několika měsíci na poslankyni Semelovou dvě trestní oznámení, a to od starosty městské části Brno-Starý Lískovec Vladana Krásného (ODS) a od Dušana Makovského z iniciativy ProtiAlt. Nelíbily se jim výroky poslankyně v pořadu ČT24 Hyde Park k procesu s političkou Miladou Horákovou či k okupaci Československa v roce 1968.

Semelová byla v únoru hostem pořadu Hyde park, kde hovořila například o procesu s Miladou Horákovou. Uvedla, že silně pochybuje o vynucenosti jejího přiznání. Autorům oznámení vadí ale i další výroky. „Když sleduju, kdo byl takzvanou obětí komunistického režimu, tak to kolikrát vypadá, že obětí je víc, než má tato země obyvatel. Takže ta čísla jsou značně nadsazená," prohlásila poslankyně.

Těmito výroky podle občanského hnutí ProtiAlt zpochybňuje a bagatelizuje zločiny komunistického režimu. Celkem se měla dopustit tří trestných činů, a to propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod, projevu sympatií k takovému hnutí a popírání či zpochybňování genocidy. Trestní oznámení bylo podáno na obvodní zastupitelství pro Prahu 1.

„Proces s Horákovou byla smutná událost, ale to je vše. Navíc se ke všemu přiznala," komentovala jednu z kontroverzních etap komunismu Semelová. „Všichni víme, že přiznání bylo vynucené," upozornil Semelovou moderátor. „O tom silně pochybuju," nesouhlasí s všeobecně přijímaným faktem poslankyně.

Témata: Semelová, Marta
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama