Komunistka analyzovala chudé a bohaté. Na toto přišla

Praha - Není problém nasytit chudé, problém je nasytit bohaté, tvrdí poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřina Konečná, které se tato slova vybaví, když vidí, jak se dnes nakládá se surovinami. Hovoří například o shnilé zelenině, nebo o přebytku brambor, ale v historii bychom našli i vylévání mléka a další příklady.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Ne snad, že by se jednalo o špatné či závadné tovary, jen neviditelná ruka trhu způsobila, že zatímco více než jedna miliarda lidí hladoví, jinde se potraviny vyhazují. A nejde jen o zemědělské produkty, ale i o dále zpracované suroviny či polotovary. Není tajemstvím, že potraviny těsně před koncem doporučené spotřeby nebo těsně po ní, obchodní řetězce raději nechají zlikvidovat. Podle nich je to výhodnější," zamýšlí se Konečná.

Jenže to je podle europoslankyně kámen úrazu. "Jak se mohou srovnat s vědomím, že likvidované potraviny by nasytily nespočet lidí? Jak můžeme nazývat za rozvinutý systém ten, který upřednostní svůj zisk před solidaritou ne s chudými, ale přímo s hladovými?" ptá se.

"V tomto ohledu vítám kroky Generálního finančního ředitelství, díky kterým by mohly být darované potraviny osvobozeny od 15procentní daně. Snad se i vlivem tohoto opatření podaří zlepšit nelichotivou statistiku, která uvádí, že se jen v ČR vyprodukuje ročně na sedm set tisíc tun potravinového odpadu, z čehož asi polovinu tvoří odpad od obchodníků a výrobců," dodává.

Podotýká, že naši předkové se z bohatých roků, které jim při sklizni vytvořily úsměvy na tvářích, radovaly, dnes se z podobných sezon spíše smutní. "Nadúroda je dokonce některými označována za problém. V případu zmiňovaných brambor se například během posledních deseti let v České republice zmenšila rozloha, na které se pěstují, o více než polovinu," tvrdí Konečná.

"Není etičtější a rozumnější využít přebytků či nevyužitých (a podotýkám nezávadných) potravin pro ty, kteří přístup k základní lidské obživě nemají a hladoví, než dělat megalomanské a mediálně vděčné sbírky? Chápu, že různé sbírky sice pomáhají, ale jde přece o systémové řešení, které zajistí stálý přísun potravin. Podle mě lze tohoto dosáhnout, zvláště když analýzy (např. odborná analýza Global food - waste not, want not) ukazují, že jen v EU se vyhodí téměř 50 procent jídla, které nemá »správnou« barvu či tvar. To je nejen zbytečné mrhání potravinami, ale i vodou, která byla k výrobě spotřebována, energií a lidskou prací," uzavírá Konečná.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama