Komunismus dostal na frak. Raději mrtvý než rudý?

Praha - Od sametové revoluce a pádu komunismu uplynulo 25 let a analytik a americký novinář Erik Best se při této příležitosti podíval na odkaz roku 1989 v moderní kultuře. Na paškál si vzal dvě slavné zpěvačky, v jejichž textech našel velmi zajímavé věci.

Ilustrační foto

Pětadvacet let po sametové revoluci americká pop music podle Besta překypuje odkazy na tuto velkolepou událost. Jako první zanalyzoval písně zpěvačky Taylor Swift, kterou podle jeho komentáře na webu FS FInal Word zasáhla revoluce natolik, že své nové album pojmenovala „1989".

Novinář si všiml, že ve svém hitu „Out of the Woods" („Za vodou") zpívá zpěvačka o dvou milencích diskutujících o tom, jestli se už střední Evropa vymanila zpod ruské nadvlády.

Best ale pátral i po dalších odkazech na komunismus. Countryová zpěvačka Angaleena Presley si podle něj úspěchem sametové revoluce není až tak jistá. "V písni „Better off red" staví na hlavu rčení „raději mrtvý než rudý" („better dead than red") a naznačuje, že zůstat za železnou oponou mohlo být lepší než znovu vstoupit do Evropy," píše komentátor.

Best se pozastavuje nad tím, jaká silná politická prohlášení vzešly od dvou mladých amerických zpěvaček. Následně ale dodává: "Jejda. Pardon. Naše chyba. Taylor ve skutečnosti odkazovala na svůj rok narození (1989) a nestabilní milostný vztah, ne konec sovětského vládnutí. A Angaleena chtěla říci, že by na tom mohla být lépe jako venkovská buranka („redneck") než jako hvězda."

Nakonec se Best zamýšlí nad tím, jestli ve světě se po pětadvaceti letech od pádu komunismu tato událost skutečně tolik rozebírá. "Jémine, možná svět sametovou revolucí nakonec nebude tak uchvácen," uzavřel.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje