Čas cukroví je zde: Péct nebo kupovat? Podívejte se na průzkum

Praha - Téměř 30 procent českých domácností nepeče tradiční vánoční cukroví, jen čtyři procenta se však na Vánoce obejdou úplně bez něj. Nadpoloviční většina těch, kdo doma nepečou, totiž cukroví dostane od příbuzných či známých. Vyplývá to z průzkumu v Česku a na Slovensku, jehož výsledky zveřejnila společnost KPMG Česká republika.

Ilustrační foto

Vlastní cukroví podle průzkumu peče 71 procent českých a 68 procent slovenských domácností. Kupované cukroví má na Vánoce v Česku každá desátá, na Slovensku každá pátá rodina. "S ohledem na naše společné kulturní tradice mě tento rozdíl velmi překvapil," podotkla Marika Konečná z KPMG.

Nejčastějším důvodem pro nákup cukroví namísto domácího pečení je pro Čechy i Slováky nedostatek času. Jako hlavní důvod jej označilo 47 českých a 41 procent slovenských respondentů, kteří doma nepečou. Necelých 30 procent Čechů a 16 procent Slováků, kteří nepečou, tato činnost nebaví. Pětina lidí na Slovensku uvedla, že nepeče, protože se jim domácí pečení finančně nevyplatí, v ČR stejný důvod zmínila necelá desetina respondentů.

"Když Češi naopak cukroví pečou doma, pak hlavně kvůli tradici, potěšení nebo dětem. K nákupu cukroví se obecně přiklání spíše lidé z velkých měst nad sto tisíc obyvatel," řekla Konečná.

Přestože si řada českých domácností cukroví obstarává jinak než domácím pečením, jen dvě procenta z nich sáhnou po cukroví ze supermarketů a prodejen potravin. Na Slovensku je tento podíl výrazně vyšší a dosahuje 16 procent.

Témata: Vánoce | průzkumy

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje