Potravinová revoluce se blíží. Od soboty začnou platit nová pravidla

Praha - Od soboty 13. prosince se v celé EU včetně České republiky změní pravidla pro označování potravin. Údaje na obalech mají být čitelnější a v seznamu složek budou muset nově být zvýrazněny alergeny. Tuzemské potravináře nové značení přijde na miliony korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nejzásadnější změnou jak pro výrobce, tak i pro zákazníky bude povinná velikost písma a způsob uvádění alergenů," sdělila ČTK Markéta Chýlková z Potravinářské komory. Velikost písma pro povinné údaje bude muset dosahovat minimálně 1,2 mm.

Podle Chýlkové je zjevné, že Evropská unie chce naučit spotřebitele číst etikety a vyhledávat si na nich informace, které pro ně mají význam. Alergeny nebudou přímo vyjmenovány zvlášť na obalu, ale budou uvedeny výrazným písmem přímo ve složení výrobku. "Spotřebitel tak bude nucen přečíst celé složení, což bude mít pro některé zcela jistě zásadní význam," poznamenala. 

Podle průzkumu, který komora v létě provedla mezi svými členy, by měla být do konce roku změna provedena u 90 procent obalů. Náklady v průměru na jednoho výrobce dosahují 800.000 až jeden milion korun, u velkých firem až několik milionů.

"Nová legislativa pro nás jako velkého výrobce se stovkami různých produktů znamenala nutnost upravit zhruba 2500 druhů etiket, které se týkají našeho portfolia prodávaného v zemích EU," řekl ČTK mluvčí potravinářské společnosti Hamé Petr Kopáček. Změna se podle něj týká všech výrobků firmy prodávaných v ostatních zemích EU, kam největší konzervárenský koncern v Česku své výrobky významně vyváží.

"V současnosti již s úpravami finišujeme, máme hotovy téměř všechny etikety, vše tedy stihneme včas (tedy k 13.12.), i když to pro nás bylo vzhledem k tomuto množství náročné," podotkl mluvčí. S přípravami na novou legislativu podle něj firma začala již před dvěma lety. Celkové náklady spojené se změnou značení odhaduje společnost na osm milionů korun.

Všechy od soboty vyrobené produkty tak již budou vyhovovat nové legislativě. Na prodejnách se však ještě bude doprodávat pivo s původními obaly, takže po určitou dobu mohou vedle sebe být k prodeji výrobky se starým i novým značením.

Změny v označování potravin 13. prosincem nekončí. Od dubna 2015 budou muset výrobci v celé EU uvádět původ masa u vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa. Další změny nastanou od ledna 2015, výrazně více informací, než doposud budou podle nich muset uvádět prodejci nebalených potravin.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kajínkovu právničku pronásledují? Slámová si stěžuje na agresivního…

17.07.2019 09:32 Známá právnička Klára Long Slámová, která dlouhodobě hájila Jiřího Kajínka, si stěžuje na údajnou…

Karel Gott zpíval o h*vnu! Nesnášel jsem ho! Po útoku politiků a novinářů…

16.07.2019 22:07 Aktualizováno Karel Gott o víkendu oslavil 80. narozeniny. Média se jeho životnímu jubileu věnují ze všech…

Češi ztropili scénu, vadí jim černoška jako agent 007. Pak se přidali…

16.07.2019 22:05 Aktualizováno Novým tajným agentem 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška,…

Koupaliště Riviéra Brno? Novinka, sportovní park pro celé rodiny

16.07.2019 18:34 Nejen na vodní hrátky a slunění láká brněnské koupaliště Riviéra. Na přelomu července a srpna se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama