Potravinová revoluce se blíží. Od soboty začnou platit nová pravidla

Praha - Od soboty 13. prosince se v celé EU včetně České republiky změní pravidla pro označování potravin. Údaje na obalech mají být čitelnější a v seznamu složek budou muset nově být zvýrazněny alergeny. Tuzemské potravináře nové značení přijde na miliony korun.

Ilustrační foto

"Nejzásadnější změnou jak pro výrobce, tak i pro zákazníky bude povinná velikost písma a způsob uvádění alergenů," sdělila ČTK Markéta Chýlková z Potravinářské komory. Velikost písma pro povinné údaje bude muset dosahovat minimálně 1,2 mm.

Podle Chýlkové je zjevné, že Evropská unie chce naučit spotřebitele číst etikety a vyhledávat si na nich informace, které pro ně mají význam. Alergeny nebudou přímo vyjmenovány zvlášť na obalu, ale budou uvedeny výrazným písmem přímo ve složení výrobku. "Spotřebitel tak bude nucen přečíst celé složení, což bude mít pro některé zcela jistě zásadní význam," poznamenala. 

Podle průzkumu, který komora v létě provedla mezi svými členy, by měla být do konce roku změna provedena u 90 procent obalů. Náklady v průměru na jednoho výrobce dosahují 800.000 až jeden milion korun, u velkých firem až několik milionů.

"Nová legislativa pro nás jako velkého výrobce se stovkami různých produktů znamenala nutnost upravit zhruba 2500 druhů etiket, které se týkají našeho portfolia prodávaného v zemích EU," řekl ČTK mluvčí potravinářské společnosti Hamé Petr Kopáček. Změna se podle něj týká všech výrobků firmy prodávaných v ostatních zemích EU, kam největší konzervárenský koncern v Česku své výrobky významně vyváží.

"V současnosti již s úpravami finišujeme, máme hotovy téměř všechny etikety, vše tedy stihneme včas (tedy k 13.12.), i když to pro nás bylo vzhledem k tomuto množství náročné," podotkl mluvčí. S přípravami na novou legislativu podle něj firma začala již před dvěma lety. Celkové náklady spojené se změnou značení odhaduje společnost na osm milionů korun.

Všechy od soboty vyrobené produkty tak již budou vyhovovat nové legislativě. Na prodejnách se však ještě bude doprodávat pivo s původními obaly, takže po určitou dobu mohou vedle sebe být k prodeji výrobky se starým i novým značením.

Změny v označování potravin 13. prosincem nekončí. Od dubna 2015 budou muset výrobci v celé EU uvádět původ masa u vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa. Další změny nastanou od ledna 2015, výrazně více informací, než doposud budou podle nich muset uvádět prodejci nebalených potravin.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje