Tajemství vyřešeno. Podívejte se, kdo vystřihl Bakalu ze Zemanova projevu

Praha - Vypuštění jména podnikatele Zdeňka Bakaly z projevu prezidenta Miloše Zemana na konferenci "25 let svobodného podnikání", kterou v pražském Obecním domě 13. listopadu pořádala Hospodářská komora ČR, má na svědomí editor zpravodajství ČT. Vyplývá to ze závěru Editoriálního panelu (EP) České televize.

Česká televize

"Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další," uvedl Miloš Zeman na konferenci pražském Obecním domě 13. listopadu.

O akci informovala i Česká televize, v jejímž vysílání zazněla upravená část Zemanova projevu: "Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu mnozí další," uvedl Zeman podle reportáže České televize.

Psali jsme:  

Úryvek projevu prezidenta Miloše Zemana: Souhlasil bych s Václavem Klausem v jednom. Přes všechny chyby, které někteří z Vás trošku potlačují a někteří trošku zveličují, byl to úspěch. A říkal jsem zrovna včera na jednom mítinku v Kopřivnici, kde se Tatrovka zdvihá opět ze dna po některých neúspěšných privatizačních pokusech, mimochodem i ona byla v kuponové privatizaci, tak jsem říkal, uvědomte si, že za těch pětadvacet let se mnohé změnilo k pozitivnímu, že jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny, tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další, ale že ta cesta stoupá, že naše města, naše obce krásní a že dochází k tomu, že jsme svobodní a že dokonce se můžeme vzájemně kritizovat, což je dar, který svým občanům minulý komunistický systém nedal. (Zdroj: Hrad.cz)

Psali jsme:  

Podle závěru EP nedošlo ke zkreslení reportáže a důvodem zásahu nebyl žádný podnět zvenčí nebo zevnitř televize. O závěrech Editoriálního panelu České televize informoval generální ředitel Petr Dvořák na středečním zasedání Rady ČT.

Podle závěrů EP byl Zemanův výrok kontroverzní a podnikatel Bakala měl dostat prostor, aby se k němu mohl vyjádřit. Autoři reportáže proto měli takové vyjádření získat. Při jeho absenci v reportáži ale měl editor důvod k zásahu, nicméně způsob, kterým byl proveden, EP nepovažuje za správný.

Editoriální panel ve svém vyjádření rovněž uvedl, že vystřižení Bakaly nezkreslilo téma reportáže a nejednalo se o systémovou chybu. Rada ČT následně dospěla k závěru, že by televize měla uznat vlastní chybu. Krok editora považuje za chybu i sám místopředseda Rady ČT Jiří Závozda, který dodal, že adekvátní trest je pro ČT už to, jak se o ní píše.

Předseda rady Jaroslav Dědič navrhnul, aby se komplexním stanoviskem zabývala speciální skupina, kterou vytvoří Rada ČT. Oficiální vyjádření ke kauze by mělo být dostupné v lednu příštího roku. 

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje