Srovnání ruských a českých oligarchů: Kdo je bezmocný?

Praha - Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že s oligarchy v Rusku z velké části skoncoval. Máme jeho slovům věřit? I na to se mimo jiné zaměřil ve svém komentáři americký novinář a analytik Erik Best.

Vladimir Putin

Podle Besta se v tomhle ohledu Putinovi věřit nedá, považuje ale za užitečné jeho vyjádření analyzovat a vztáhnout na české podmínky. Podle Putina v totiž současném Rusku neexistují žádné oligarchické struktury, které by ve svůj prosěch ovlivňovaly vládní rozhodnutí.

"Oligarchové, kteří vzešli v 90. letech z neprůhledné privatizace navržené americkými poradci, nemají žádnou moc, řekl nedávno Putin, a „Putinovi přátelé", kteří přišli později (Rotenberg, Kovalčuk, Timčenko), si peníze vydělali legálně, aniž by něco privatizovali," tvrdí na webu FS Final Word Best.

Dodává, že o Krymu se jako všichni ostatní podle Putina dozvěděli až z médií. "Prý nemá smysl je sankcionovat, protože on v jejich firmách nemá žádné vlastnické podíly a rozhoduje vždy v zájmu své země," dodává Best.

V České republice je tomu ale prý jinak. "Čeští oligarchové, kteří zbohatli na neprůhledné privatizaci v 90. letech, vládní rozhodnutí bezpochyby stále ovlivňují," píše ve svém článku nazvaném "Bezmocní ruští oligarchové" novinář.

Jaký je tedy rozdíl mezi českými a ruskými oligarchy? "Na rozdíl od svých ruských protějškůch z 90. let mají pevné místo v zdejší mocenské struktuře. V tom je „výhoda" demokracie nad autokracií," domnívá se analytik.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje