Blíží se vládní krize? Paroubek promluvil o Grossově vládě, Sobotkovi a Bakalovi

Praha - Kauza bytů OKD může být spouštěčem vládní krize, tvrdí bývalý premiér Jiří Paroubek. Viní z toho současného předsedu vlády Bohuslava Sobotku.

Jiří Paroubek

Paroubek připomíná, že ministerstvo financí v čele se současným předsedou vlády Sobotkou v roce 2004 navrhlo vládě Stanislava Grosse schválit prodej 46 procent státního podílu v OKD za 4,1 miliardy korun. Dodává, že podle informací v médiích se ministerstvo financí v srpnu roku 2013 přihlásilo jako poškozený s nárokem na náhradu škody do trestní kauzy týkající se oné privatizace OKD v roce 2004.

"B. Sobotka při privatizaci OKD zastupoval zájmy státu, jeho alter ego R. Pokorný, právník dlouhodobě spolupracující se Z. Bakalou, zastupoval kupujícího. Výsledkem bylo, že Z. Bakala získal 46% podíl v OKD za nižší cenu, než měly samotné byty OKD, které byly součástí privatizace a které měly být i podle Bakalova veřejného příslibu nabídnuty k prodeji jejich nájemníkům za pro ně výhodnou cenu. Podle posudku společnosti Ernst & Young mohl stát v privatizaci získat 24 miliard korun, tedy téměř šestkrát více, než dostal," uvádí Paroubek.

Poukazuje také na to, že Bakala tehdy slíbil, že 44 tisíc bytů, které v této privatizaci získal, odprodá jejich nájemníkům, a to za podmínek, které pro ně budou výhodné. "Svůj slib však štědrý sponzor sil pravdy a lásky nedodržel a nájemníci těchto bytů dnes platí běžné tržní nájemné. Řada z nich jsou příjemci příspěvku na bydlení, takže Bakalova firma ještě nepřímo inkasuje veřejné prostředky," dodává.

Domnívá se, že kauza bytů OKD může být spouštěčem vládní krize, neboť to byl právě Sobotka, který jako ministr financí svou péčí významně přispěl k tomu, aby Bakala „za hubičku" získal státní podíl v OKD i se 44 tisíci byty, které jsou vzhledem k situaci jeho krachující NWR jediným cenným aktivem, které vlastní. "Podle odhadů realitních makléřů orientujících se v cenách nemovitostí v daném kraji mají byty hodnotu 34 miliard korun," uzavírá.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje