Soud rozhodl: Zaorálek se musí omluvit Rittigovi

Praha - Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že jej veřejně spojil s majetkem zabaveným policií při razii v kauze Jany Nagyové. Nemusí se ale omlouvat za označení "lupič" ani Rittigovi vyplatit požadované odškodné ve výši 100.000 korun. Rozsudek dnes potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, rozhodnutí je pravomocné.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí

Rittig tak s většinou svých požadavků neuspěl, ministrovi navíc musí zaplatit náklady soudního řízení.

Zaorálek loni v červnu při projevu na schůzi Sněmovny spojil Rittiga s majetkem, který zabavila policie při razii na úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s kauzami tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Nagyové (dnes Nečasové). Mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči".

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a dalšího vlivného lobbisty Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. U samotného Rittiga ovšem žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli.

"Nerozumím tomu. Když nevadí, že jsem se o někom zmínil, že se o něm říká, že je lupič, tak proč má vadit a já se mám omlouvat za to, že jsem zmínil, že se u něj možná našlo zlato a miliony. To, že se u někoho něco najde nebo nenajde by snad nemělo být něco, co ho automaticky uráží nebo poškozuje jeho dobré jméno. Pro mě je nepochopitelné, proč bych se za tohle měl omlouvat, zvlášť když je situace taková, že pan Rittig je obviněn a je podezření, že u něj docházelo k legalizaci výnosů z trestné činnosti," sdělil před časem Lubomír Zaorálek serveru EuroZprávy.cz.

Vysvětlil také, proč se o celé věci tehdy ve Sněmovně zmínil. "Celá kauza mě zajímala jenom proto, že to bylo projednáváno ve Sněmovně a jednalo se o to, jestli bude nebo nebude pokračovat vláda Petra Nečase. Já jsem zmínil některá jména jen proto, že tehdy Petr Nečas tvrdil, že se nic neděje a že se pokračuje. Já jsem v argumentaci ve Sněmovně použil to, co se objevilo ve všech sdělovacích prostředcích - že se na vrcholných úrovních úřadu vlády udržovaly kontaky s lidmi, jako je pan Janoušek a pan Rittig. Výslovně jsem chtěl říci, že není normální, aby se vrcholní představitelé politiky setkávali s lidmi, o kterých se šušká, že jsou lupiči, že mají velmi divnou pověst, a u kterých dokonce zasahuje policie, což prokazatelně u pana Rittiga byla. Dokonce tehdy říkala televize Nova, že tam byli psi na hledání zlata, a já jsem toto pouze zmínil," vysvětlil situaci Zaorálek serveru EuroZprávy.cz.

Podle něj šlo o veřejný zájem a zároveň jeho pracovní povinnost. "Řekl jsem to, protože to byla moje práce a vůbec jsem tehdy neřešil pana Rittiga, ale vládu, a to, jestli má nebo nemá pokračovat," dodal ministr zahraničních věcí.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje