Amnesty International požaduje vyšetření zákroku policie proti squaterům

Praha - Amnesty International požaduje prošetřit zákrok policistů proti aktivistům, kteří v sobotu demonstrovali na podporu komunitního centra v chátrajícím objektu v Praze na Žižkově. Obrátila se na ministra vnitra a policejního prezidenta s podezřením, že policie protest nezákonně rozehnala a použila nepřiměřeného násilí.

Ilustrační foto

Na podporu občanské iniciativy Klinika se sešlo několik set lidí na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vydali se k nevyužívanému objektu na Žižkově. Pochod neprovázely žádné výtržnosti, policisté zasahovat nemuseli. Dav dorazil před někdejší kliniku asi ve čtyři odpoledne, kolem půl páté organizátor akci ukončil. Policejní mluvčí uvedla, že před bývalou polikliniku nakonec přišlo asi 700 lidí, aktivisté to odhadují až na 900.

Zhruba 30 aktivistů proniklo do budovy bývalé kliniky. Po výzvě policie z domu odešli. Jednoho člověka, který odmítal opustit prostor před budovou, policisté podle jejich mluvčí Jany Rösslerové zadrželi. Záchranná služba převezla do nemocnice dva lidi, kteří utrpěli lehké zranění.

"Amnesty International dnes ministru vnitra a policejnímu prezidentovi poslala dopis, ve kterém žádá důsledné prošetření podezření z nepřiměřeného použití síly během demonstrace 13. prosince," uvedla mluvčí nevládní organizace Martina Pařízková.. Z výpovědí demonstrantů podle ní vyplynulo, že policie bezdůvodně protest před bývalou klinikou rozehnala a použila proti aktivistům například obušky či pepřový sprej.

Psali jsme:  

"Celý zásah vznikl tak, že jeden z těžkooděnců na mě jako mluvčího zaútočil, nejdříve mě hrubě strčil, a když jsem se ohradil, a tady přiznávám, že tam padlo sprosté slovo, protože jsem to nečekal, že do mě policista prudce strčí, tak že málem spadnu, tak ten policajt v tom útoku pokračoval. Chytil mě pod krkem, řekl mi „ty hajzle", dal mi pěstí do obličeje já jsem spadl na zem. Načež on si na mě kleknul, dal mi asi 4-5 ran do hlavy, a když jsem si kryl hlavu s tím, že chci vidět jeho číslo, tak mi kleknul na hlavu se slovy „nehejbej se ty hajzle nebo dostaneš takovej kartáč". Zabránil mi, abych se podíval, co měl za číslo, načež se mi snažil zkroutit ruce za záda, pak mi nasadil pouta a na ostatní policajty křičel „tohohle berem tohohle berem" a odvezli mě do antonu. Tenhle policejní zákrok spustil to, že začali lidi vytlačovat, při tom vytlačování lidí z parku používali obušky, používali slzný plyn, kopy, chvaty, hmaty, a ty lidi ani nevnikali do budovy, oni je vytlačovali z přírodního parku," řekl mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák v rozhovoru pro EuroZprávy.cz

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje