Duka jako Zeman: Kritizoval Pussy Riot. Byl ale slušný

Praha - Téma Pussy Riot je evidentně stále živé. Jak jinak si vysvětlit slova kardinála Dominika Duky, který sepsal zamyšlení, ve kterém kritizuje ty, kteří kostel využívají k prezentaci svého protestního názoru.

Kardinál Dominik Duka
doporučujeme

Téma Pussy Riot v Česku neustále rezonuje. Nedávno například prezident Zeman v rozhovoru v rámci Hovorů z Lán, které vysílal Český rozhlas Radiožurnál, kapelu kritizoval a prohlásil, že členky kapely, které ruská justice poslala za mříže, nepovažuje za politické vězenkyně.

O tom, že téma provokativní formy protestu, které kapela zvolila, neleží v žaludku jen Zemanovi, svědčí i poslední komentář kardinála Dominika Duky. Ten na svém blogu na Aktuálně.cz napsal: "Chrám má sloužit bohoslužbě. Je to posvátný prostor, který náš běžný profánní prostor otevírá směrem vzhůru, k Bohu, k nebesům. Zajisté i v něm mohou zaznít přímluvy za mír, proti válce, proti útlaku. Ovšem jen jako součást bohoslužby. Proto jsem vždy považoval a považuji posvátný prostor kostela za nedotknutelný. Ten, kdo v něm chce demonstrovat své názory tancem před oltářem, vyvěšovat transparenty či zmocnit se slova k prosazení vlastních politických názorů je znesvětitelem tohoto prostoru." Podle Duky se dnes kostely mění na místa, kde se mnozí chtějí jen zviditelnit.

Není to poprvé, co se Duka k této nonkonformní kapele vyjádřil. V reakci na jejich vystoupení v moskevském chrámu sv. Spasitele například kapelu připodobnil ke Stalinovi. " Potupa chrámu sv. Spasitele připomíná sovětské blasfemické zničení tohoto chrámu Josefem Vissarionovičem Stalinem. Pomsta za rozsudek, jíž bylo zboření kříže postaveného na místě zavražděných obětí NKVD v Kyjevě, mě přece jen děsí. A ptám se, koho se více obávat," řekl před dvěma lety doslova Duka na Českém rozhlase s tím, že jde o hulvátský projev.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama