Před třemi lety zemřel Václav Havel, probíhají vzpomínkové akce

Praha - Česko si připomíná úmrtí Václava Havla, prvního polistopadového prezidenta. Nejrozšířenější jsou akce s krátkými kalhotami, která připomíná Havlovo vystoupení na vojenské přehlídce s povytaženými nohavicemi. Lidé na Hrádečku zapalují svíčky.

371
doporučujeme

U stodoly chalupy na Hrádečku byla kromě svíček například zhruba metr vysoká dřevěná plastika s vyřezaným srdcem. Na plotě byla umístěná červená srdce, na jednom z nich byl nápis Děkujeme a nezapomínáme, pane prezidente. Na dřevěných vratech stodoly visela kresba Václava Havla s nápisem Vzpomínáme.

Během dopoledne dorazil na Hrádeček zapálit svíčku například advokát Marek Dian z Hostinného na Trutnovsku. "Jezdím sem pravidelně, účelem je uctít Václava Havla, jako symbol revoluce a lepších časů, alespoň pro mě a pro řadu mých přátel," řekl Dian, který Havla považuje za mimořádnou osobnost, která v dnešní politice chybí. "Pan Havel měl značný přesah, nejen politický, ale zejména morální a myslím si, že náš národ a stát by si lidí jako Václav Havel měl vážit. Neměli jsme jich mnoho a určitě jich mnoho ani mít nebudeme," řekl Dian.

V kostele sv. Anny, z nějž Havel se svou ženou Dagmar budovali společenské centrum Pražská křižovatka, bude v 18:00 kardinál Dominik Duka sloužit za Havla zádušní mši.

V sídle Knihovny Václava Havla v Ostrovní ulici večer vystoupí Divadlo na tahu, které v režii Andreje Kroba uvede jeho méně známou „vaňkovku", hru Protest z roku 1978. A v Mlýnské kavárně na Kampě se večer sejdou Havlovi přátelé nad jeho texty či oblíbenou hudbou, hlavně však vzpomínkou na významnou osobnost českých i evropských dějin.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. Na jeho odchod okamžitě začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, na veřejných místech zapalovali svíčky. V kostele sv. Anny se rakvi s jeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit tisíce lidí. Státní pohřeb se konal 23. prosince v katedrále svatého Víta. Přijelo na něj 16 hlav států.

Témata: Václav Havel
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama