ČT jde na kobereček. Rada chce vysvětlení vystřiženého Zemanova výroku

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) požádala Českou televizi o vysvětlení reportáže, ve které byla z výroku prezidenta Miloše Zemana vystřižena zmínka o podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Česká televize

Rada se reportáži o listopadové konferenci o svobodném podnikání, na níž zazněly i výroky hlavy státu, věnovala na svém zasedání v tomto týdnu. V této souvislosti požádala ČT o vysvětlení, z jakého důvodu byla zmínka o Bakalovi vystřižena. Lhůtu k podání vysvětlení stanovila na 20 dní ode dne doručení výzvy.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák v minulém týdnu na základě stanoviska editoriálního panelu, šetření ředitele zpravodajství a vyjádření editora, který krácení Zemanova výroku nařídil, přiznal, že zásah byl chybou. Zároveň souhlasil s řešením šéfa redakce zpravodajství, který rozhodl odpovědného editora dočasně převést na místo s nižším rozsahem rozhodovacích pravomocí a se mzdovými důsledky. Reportáží se bude zabývat také Rada ČT.

"Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další," uvedl Miloš Zeman na konferenci pražském Obecním domě 13. listopadu.

O akci informovala i Česká televize, v jejímž vysílání zazněla upravená část Zemanova projevu: "Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu mnozí další," uvedl Zeman podle reportáže České televize.

"Pokud je to celé pravda a nikoli nějaké technické nedopatření, pak máme důkaz v přímém přenosu o manipulaci, kterou Česká televize cíleně a dlouhodobě provádí s veřejným míněním," domnívá se šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura.

"Samotná cenzura Bakalova jména by logiku měla - pana Bakalu, premiéra Sobotku a ředitele ČT spojuje jméno jediného lobisty, který koordinuje spolupráci těchto pánů - od vytunelování OKD až po dnešní zneužívání veřejnoprávní TV - je to Sobotkův spolužák, Bakalův právník a podle kuloárních informací také zároveň šedá eminence ředitele Dvořáka pan Radek Pokorný," řekl serveru EuroZprávy.cz Okamura.

ČT jako veřejnoprávní instituce placená z peněz koncesionářů musí celou věc jednoznačně vysvětlit a vyvodit důsledky. Zatím nabízí dvě varianty, obě připouští střihový zásah do projevu prezidenta republiky. To je samozřejmě zcela nepřijatelný postup," sdělil ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

ČT podle něj není Federální úřad pro tisk a informace, aby takto hrubě zasahovala do výroků kteréhokoliv politika. "Vyvolávat ducha ústředního ředitele ČST (Jana) Zelenky 25 let po znovuzískáni svobody je tristní," dodal Ovčáček.

Česká televize následně vydala k celé situaci prohlášení, ve kterém vysvětluje, proč část projevu prezidenta republiky vystřihla. Zveřejnila ho na svém facebookovém profilu.

Píše v něm: "Ano, jméno Zdeňka Bakaly ve výňatku projevu ve vysílání Událostí chybí a má to dva důvody: Prvním je obecné zkracování výroků pro Události (v živém přenosu projevu jméno zaznělo, stejně tak ve zkráceném záznamu projevu, který jsme vysílali v průběhu odpoledne na ČT24). Druhým důvodem je fakt, že Viktor Kožený je pravomocně odsouzený pachatel, kdežto Zdeněk Bakala nikoli - jde tedy o osočení ze strany politika, a v takovém okamžiku by bylo nutné dodat reakci pana Bakaly. Tu jsme však neměli k dispozici. Obsahu konference se tento dlouhodobý osobně laděný spor navíc netýkal."

Témata: Česká televize | RRTV

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje