Prodejci vánočního zboží se poučili z pokut, i tak ale chybují

Ústí nad Labem - Vánoční stromky podměrečné, kapr lehčí, než jaký ukazuje váha, elektrický řetěz bez českého návodu. To vše bývaly časté chyby prodejců na severu Čech. Ředitelka oblastního inspektorátu České obchodní inspekce Renata Linhartová ale tvrdí, že prodejci se z chyb a pokut poučili, prohřešků je však přesto dost.

Ilustrační foto

Během stovky vánočních kontrol zjistili inspektoři jedno nebo více porušení ve 27 případech. V 18 případech se porušení týkalo technických požadavků na výrobky. "To se jedná hlavně o světelné řetězy, zde musí být kontroloři obzvláště důslední, protože jde o bezpečnost," vysvětlila Linhartová. Třinácti kontrolovaným inspekce prodej vánočního osvětlení zakázala.

Dvaadvacet případů se týkalo zákona o ochraně spotřebitele. "Na požadavek kupujícího nebyl vystaven paragon nebo neměl všechny náležitosti, u zboží chyběla cena," uvedla ředitelka.

Za méně vážné prohřešky dostávají prodejci pokuty na místě. "Nejčastěji se ukládá pokuta 1000 korun, k tomu ještě musí dotyčný zaplatit správní poplatek ve stejné výši, což už je pro drobné podnikatele významná částka," uvedla Linhartová. Během současných vánočních kontrol inspektoři rozdali pokuty celkově v řádech několika tisíc korun.

Prodejci v Ústeckém a Libereckém kraji se však podle ředitelky poučili z minulosti. Nestává se tak, že by prodávali menší stromky, než avizují, většina těch, co nabízí kapry na vánoční stůl, má úředně ověřená měřidla. V posledním roce nezaznamenali inspektoři ani případ diskriminace cizinců.

Témata: čoi | Vánoce | prodejci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje