Vánoční přání Erika Besta: Zeman by mohl dodržet slovo

Praha - Americký novinář a komentátor Erik Best se ve svém předvánočním komentáři zaměřil na demokratický systém a osobu českého prezidenta Miloše Zemana.

Erik Best, americký novinář v ČR
doporučujeme

Best začíná svůj komentář na webu FS FInal Word popisem demokracie, která je založena na důvěře: "Na důvěře, že volby nebudou zmanipulovány, že jejich výsledky se budou respektovat a že jejich vítězové splní své sliby."

Připomíná, že zkouškou zdraví demokracie je, do jaké míry jsou tyto podmínky naplněny a důvěra zaručena, a i ve vyvinutých demokraciích, kde první dva předpoklady platí, tedy volby nepodléhají manipulaci a jejich výsledky se respektují, existují deficity co se týče toho třetího, tedy plnění slibů.

"Politici běžně slibují věci, které nehodlají dodržet, ale voliči se tváří, jako by si toho nevšímali, anebo politiky při další příležitosti nezvolí. Přesto systém závisí na tom, že přijmeme slib voleného představitele, tak jak byl vysloven.," komentuje Best.

Podotýká, že jakmile voliči začnou o každém slibu pochybovat, v demokratickém systému se objeví trhliny. "Je pravda, že Miloš Zeman tuto základní důvěru narušil, když v rozhlasovém přenosu použil sprostá slova, nicméně naznačil, že se to už znovu nestane," doufá novinář.

"Demokratické by bylo mu věřit, že příště svůj slib dodrží. Zejména o Vánocích, kdy oslavujeme pokoj na zemi a dobrou vůli lidem," uzavírá Best.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama