Pitr ostře: Česko si rozdělili tři party. Rittig si to nenechal líbit

Praha - Bývalý podnikatel Tomáš Pitr, který před dvěma roky opustil brány ruzyňské věznice, zanalyzoval mocenský vývoj v české společnosti od listopadu 1989. Zmínil i podnikatele a lobbistu Iva Rittiga, ten si to ale nenechal líbit.

Tomáš Pitr

"Bylo několik part. Tou první byli lidé, kteří privatizovali. Třeba páni Koláčkové nebo Luboš Měkota. Ti nakupovali od státu – Fondu národního majetku. Pak byla druhá parta, která udělala peníze na ekonomických transakcích – například Pavel Tykač nebo Petr Kellner. A potom byla skupina Rittigů a Dalíků, kteří spolupracovali se státem. Už totiž bylo zprivatizováno a zbývaly pouhé drobky. Byli prostředníkem mezi státním úředníkem a ředitelem firmy. Já nebyl v žádné partě, byl jsem mimo – podobně tak Fanda Mrázek," říká v rozhovoru pro Lidové noviny Pitr.

Za pravdu mu dává i Miroslav Šlouf, bývalý komunistický aparátník a šéfporadce premiéra Miloše Zemana. "Samozřejmě, není to úplné, neboť naše pohledy se liší a každá analýza má svá omezení. Nikdo tu dobu neprožil do takové hloubky, aby něco mohl tvrdit stoprocentně," řekl deníku.

S Pitrovým tvrzením ale nesouhlasí uhlobaron Antonín Koláček. "Já nevěřím, že by pan Pitr nepatřil do žádné ‚party'. Někdy po roce 2000 mě s panem Pitrem seznámil jeho blízký přítel Jan Dobrovský a Petr Pudil a doporučovali mi využít jeho služeb. Já jsem však nikdy s podobnými strukturami spolupracovat nechtěl, takže jsem jejich návrhy odmítl," řekl novinám.

Nenechal si to líbit ani podnikatel a lobbista Ivo Rittig, který je obviněný v kauze údajného vyvádění peněz z pražského dopravního podniku a v kauze Oleo Chemical. "Zrovna jsem slyšel o partě, co ve spojení s policajtama vydírá slušnou sbírku podnikatelů. Kdopak do ní tak patří?" napsal na svůj Twitter v souvislosti s Pitrem Rittig.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje