Zeman má jasno: Pokud neumíráte, milost nedostanete

Praha - Prezident Miloš Zeman letos neudělil ani jednu milost. Ministerstvo spravedlnosti, které letos vyřídilo 421 žádostí, navrhlo hlavě státu tři, ani v jednom případě ale prezident žadatelům nevyhověl.

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

V prvním případě se jedná o muže, který je po autonehodě dlouhodobě upoutaný na lůžko, má poškozenou míchu, mozek a trpí demencí. Podle soudního znalce není schopný porozumět trestnímu řízení. Podle Zemana ale muž sice není pohyblivý, nicméně smrt mu nehrozí, a proto na milost nárok nemá.

"Osobní návštěvou u této osoby bylo ověřeno, že je sice těžce zdravotně postižená, ale jak i ze zdravotní dokumentace vyplývalo, nikoli tak, aby byla bezprostředně ohrožena na životě," řekl Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

I v druhém případě se žadatel zranil při autonehodě a poškodil si mozek a zůstal invalidní, prezident ale ani tohoto muže neomilostnil, neboť nehodu způsobil sám pod vlivem drog a zabil při ní další osobu. Ke třetímu případu Ovčáček uvedl, že zdravotní stav posledního žadatele není do budoucna nezvratný.

Podle Zemana tři navrhované případy jím stanovené podmínky pro udělení milosti nesplnily, neboť ani v jednom z nich totiž nešlo o závažnou chorobu bezprostředně ohrožující život, vysvětlil serveru Ovčáček.

Server připomíná, že agendu udílení milostí přenesl Zeman na ministerstvo vloni 5. prosince s tím, že právo na udílení milostí považuje za "zbytečný monarchistický prvek". Prezident si tak ponechal výjimku pouze pro případy, kdy osoba žádá o milost z humanitárních důvodů, například právě nevyléčitelná choroba.

Pro srovnání Václav Havel jako federální prezident přiznal milost více než tisícovce lidí a během své role hlavy státu omilostnil 860 lidí. Václav Klaus za deset let výkonu funkce omilostnil 412 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama