NATO a USA skončily v Afghánistánu. Podle Paroubka neúspěšně

Praha - NATO a USA oficiálně ukončily bojovou misi v Afghánistánu. Od nového roku bude alianční podpora pomáhat především s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. Skončily tak dlouholeté bojové mise, které se podle expremiéra Jiřího Paroubka nedají nazvat úspěchem.

Jiří Paroubek

"Válku v Afghánistánu zahájily Spojené státy v roce 2001 a v prvních letech bojů měla nepochybně svůj smysl a účel, neboť Talibán chránil Al-Kajdu, která organizovala teroristické útoky po světě," připomíná ve svém komentáři Paroubek.

"Naprostá zkorumpovanost Západem dosazené Karzáího afghánské vlády však učinila z účasti Spojených států a jejich spojenců ve válce v Afghánistánu v posledních letech jen setrvačnou a nepříjemnou povinnost, a to bez podpory veřejného mínění obyvatel zemí Západu," dodává.

Domnívá se, že až Spojenci Afghánistán opustí, dopadne afghánská armáda podobně jako kdysi armáda jižního Vietnamu dva roky poté, co jej opustili američtí vojáci.

"Válka v Afghánistánu stála Spojené státy už jeden bilion dolarů a tato částka bude ještě dále narůstat i v letech 2015 – 2019 i přesto, že Američané z afghánského území stáhnou většinu svého vojenského kontingentu. Bohužel se však, jak už jsem naznačil výše, nedá hovořit o úspěchu nebo dokonce vítězství spojeneckých vojsk. Vítězství totiž vypadá zcela jinak. A vlastně se nepodařilo splnit žádný z velkých politických cílů stanovených spojenci na začátku války. Byl to s přibývajícími lety tedy jenom konflikt, který stál Západ velké peníze a mnoho lidských životů," uzavírá.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje