Konec vyplácení často nemravných doplatků na bydlení? Stát ušetří, obcím však přibudou starosti

KOMENTÁŘ - Konec vyplácení často nemravných doplatků na bydlení v ubytovnách může vedle úspory pro státní rozpočet přinést nemalé starosti obcím.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jednou z výrazných změn v sociální oblasti, která začne platit od počátku nového roku, je změna vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách. Dosavadní vyplácení podle počtu ubytovaných osob bude nahrazeno vyplácením podle plochy ubytovacích prostorů ve výši v daném místě obvyklé. Zároveň se také výrazně zpřísňují požadavky na vybavení ubytoven.

Jistě je to krok správným směrem. Příkladů, kdy majitel ubytovny bral doplatek na i na deset lidí ubytovaných v jednom pokoji, se jistě najde nemálo. Že byly tyto nájmy často hnány do neskutečných výšek, také. Že se občas majitel ubytovny s ubytovanými o tento doplatek dělil a na státu tak vydělávali oba, jakbysmet. A že majitel do své ubytovny většinou investoval co nejméně, už snad není ani třeba připomínat.

Potud je vše v pořádku a lze si jen povzdechnout: konečně. Konečně se zatne tipec mnoha těm, kteří bez velké námahy doslova okrádali stát. To je naprosto v pořádku. Vždyť se jednalo o nemalé částky. Jestliže v roce 2011 takto získali majitelé ubytoven 850 milionů korun, v roce 2013 to již bylo 2,8 miliardy korun. To při 65 tisících příjemcích doplatku představuje téměř 3 600 Kč měsíčně.

Druhá strana mince

Většina problémů má však více rovin a tady tomu není jinak. Řada těchto ubytoven zřejmě zanikne (což zajisté potěší jejich sousedy), protože již neponesou tak velký zisk, případně budou vyžadovat velké investice, které jejich majitelé nebudou schopni či ochotni vynaložit. Problém je však, co s lidmi v těchto ubytovnách. Ti se změnou zákona nezmizí. O ty se budou muset postarat obce. Otázka je jak? Vlastní byty pro tyto lidi obce takřka vůbec nemají, často nemají vůbec žádné byty. Tady je nutné si uvědomit, že obce se díky dlouho uměle udržovaným nízkým nájmům často obecních bytů raději zbavovaly, protože nebyly schopné dotovat údržbu ze svých rozpočtů. Teď však tyto byty chybí.

Ne každý obyvatel podobných zařízení je nutné z kategorie lidí sociálně nepřizpůsobivých. Jak lze lehce o střechu nad hlavou přijít to ze svého okolí zná mnoho z nás. I tyto lidi je třeba nějak ubytovat. Vyhnáním na ulici se jen rychle posunou do světa kriminality a to není v zájmu společnosti. Obce budou muset více pozornosti věnovat zřizování obecních ubytoven, což ale opět znamená mít na to dost financí. V praxi tak dochází k tomu, že stát sice ve svém rozpočtu ušetří, dál však ztíží práci obecním a městským zastupitelům. A to je ta druhá stránka problému, méně zřetelná, ale nelze ji přehlížet.

Témata: Bydlení | komentář
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama