Sháníte restauraci na poslední chvíli? Většina jich je plná

Praha - Tuzemské restaurace jsou na dnešní silvestrovský večer až na výjimky téměř obsazené. Za poslední dva týdny se tržby v restauracích proti běžnému provozu zvyšují dvojnásobně, oproti loňskému roku je ale cítit pokles kvůli odlivu ruských turistů.

Ilustrační foto

Letos jen na konci roku Češi a zahraniční turisté v restauracích utratí zhruba 12,5 miliardy korun, odhaduje analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Proti loňsku jde však o půlmiliardový pokles způsobený odlivem ruských turistů v důsledku nestability rublu.

Obsazená místa hlásí například pražská restaurace u Žíznivého jelena, posledních pár volných míst je stále v restauraci Na Pasece nedaleko Náměstí Míru, řekl její majitel Pavel Kadeřábek. Podobné je to s posledními volnými místy i v menších městech.

"Silvestrovský večer je pro restauratéry vrcholem sezóny a jedním ze dnů, kdy bývají restaurace tradičně plné," doplnil prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek. Zatímco na Silvestra patří posezení v restauraci k běžné praxi, Štědrý večer strávený v restauraci je trendem, který se v Česku teprve rozvíjí. To se pochopitelně týká zejména lidí bez dětí nebo manželů, kteří mají děti už dospělé, dodal.

Přestože většina restaurací bude mít na silvestra otevřeno, existují i výjimky. Jednou z nich je opavská restaurace u Hrocha, která zavře už v 16:00. Důvodem jsou podle jejího provozovatele Marka Piwowarského špatné zkušenosti s hosty z předchozích let. Kromě toho, že hostů v předchozích letech nedochodilo mnoho, tak ti co přišli, si s sebou přinášeli vlastní alkohol, doplnil nejvýraznější prohřešek.

Témata: Restaurace

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje