Zeman rázně odpověděl ukrajinistům: Bandera chtěl zabíjet Poláky, postřílení Židů...

Praha - Prezident Miloš Zeman reagoval na otevřený dopis, který obdržel od odborníků na Ukrajinu a historiků. Ústřední postavou dopisní konverzace je v obou případech osoba bývalého ukrajinského politika Stepana Bandery. Ukrajinisté chystají na Zemanův dopis odpověď, řekl ČTK David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Jeden z termínů, který Zeman používá, je označení „banderovci". Jak ale upozorňují v dopise ukrajinistka Lenka Víchová, historik David Svoboda, odborník odborník na extremistická hnutí Anton Shekhovtsov a socioložka Yana Leontiyeva, tento termín se užívá v informační válce, která je součástí rusko-ukrajinského konfliktu, výlučně jako nadávka, které se častují občané Ukrajiny bez ohledu na národnost, jazykovou či konfesní příslušnost.

"Používat termín „banderovci" pro jakákoli politická či společenská hnutí není možné už z toho důvodu, že žádná politická strana ani hnutí tento termín ve svém názvu nemá. Až na organizaci Tryzub im. Stepana Bandery, což je organizace, kterou by bylo možné nazvat nacionalistickou nebo spíše nacionálně konzervativní, ale která přinejmenším do války na východě Ukrajiny neměla prakticky žádný politický vliv," píší experti v dopise.

Psali jsme:  

Na otevřený dopis ukrajinistů, který byl prezidentu adresován, se rozhodl odpovědět taktéž otevřeným dopisem. Zde je jeho kompletní znění:

Vážení ukrajinisté,

obdržel jsem Váš dopis, v němž obhajujete Stepana Banderu.

Dovolte mi proto, abych Vám položil dvě otázky.

Za prvé, znáte Banderův výrok: „Zabij každého Poláka mezi šestnácti a šedesáti lety?"

Pokud neznáte, nejste ukrajinisté.

Pokud tento výrok znáte, souhlasíte s ním, nebo ne?

Pokud s ním souhlasíte, naše diskuze končí.

Pro Vaši informaci bych chtěl uvést, že Stepan Bandera hodlal na Ukrajině vytvořit vazalský německý stát. Měl v tom podporu Alfreda Rosenberga, ale protože Hitler se rozhodl, že Ukrajina bude výlučně po vítězné válce osídlena německými sedláky, tento projekt byl zrušen a Bandera byl poslán do koncentračního tábora. Něco podobného se ostatně stalo i na našem území v případě Jana Ryse Rozsévače, zakladatele Vlajky.

Dále bych Vás chtěl upozornit, že již prezident Juščenko vyhlásil Banderu za národního hrdinu, a že nyní se připravuje obdobné vyhlášení v případě pana Šuchevyče, který proslul tím, že v roce 1941 nechal ve Lvově postřílet tisíce Židů.

Nemohu bohužel blahopřát Ukrajině k takovým národním hrdinům.

Jsem rád, že jsem mohl doplnit Vaše informace a přeji Vám mnoho úspěchu ve Vaší práci.

S pozdravem

Miloš Zeman

prezident republiky

Ukrajinisté chtějí připravit Zemanovi společnou odpověď, do té doby se nechtějí k záležitosti příliš vyjadřovat. "Žádali jsme ho, aby nevytahoval minulost, když se máme bavit o přítomnosti," poznamenal k tomu pouze Svoboda, jeden z autorů dopisu Zemanovi.

Bandera byl vůdcem Ukrajinské povstalecké armády (UPA) za druhé světové války, je ale kontroverzní historickou postavou. Pro řadu Ukrajinců je hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, část jeho krajanů i příslušníků jiných národností ho ale považuje za zločince a kolaboranta s německou mocí. V současné době ho odsuzuje především Rusko.

Sousední Polsko, jehož tisíce občanů UPA také zavraždila, má podle politologa a publicisty Macieje Ruczaje na Banderu rozporuplný pohled. "Akceptujeme to, že je to element ukrajinské identity, na druhou stranu přímo činnost a ideologie UPA je pro nás odsouzeníhodná a měla by být odsuzována stejně jako například stalinismus nebo nacismus," řekl ČTK polský odborník působící v Česku.

Témata: Miloš Zeman

Více než polovina Čechů pije denně až tři kávy

30.09.2021 11:48 Více než polovina Čechů (53,1 procenta) vypije denně dvě až tři kávy. Zhruba dvě procenta si jich…

Související:

Právě se děje

reklama