Nečas má problém. Randák promluvil

Praha - Bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS) neměl v roce 2012 žádnou pravomoc vyžádat si od šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Ondreje Páleníka akci týkající se možného ohrožení své první manželky Radky Nečasové. Deníku Právo to potvrdili někdejší ředitel VZ Andor Šándor a bývalý šéf civilní rozvědky (ÚZSI) Karel Randák.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1

Oba shodně tvrdí, že takový postup je v rozporu se zákonem o tajných službách, neboť předseda vlády prý nemá právo požadovat po agentech žádnou akci, ať už by šlo o sledování, či o ochranu před ním.

„Výklad zákona je jasný – je to úplný nesmysl. Finální pokyn musí dát resortní ministr. Pokud je tedy o něco požádal premiér, muselo by to být po předchozím schválení a konzultaci s ministrem obrany," řekl Právu Randák.

Podle Šándora může VZ zaúkolovat ministr obrany a vláda, nikoli její předseda nebo prezident. Oba ale dodali, že podobné věci se běžně stávaly a premiéři úkolovali tajné služby prostřednictvím jejich šéfů.

Trojice bývalých obžalovaných rozvědčíků tvrdí, že se jednalo o kontrasledování, tedy o ochranu před sledováním jinými osobami. S tím ale Šándor a Randák nesouhlasí.

„Kontrasledování funguje tak, že vy se s tou osobou, kterou fakticky chráníte, musíte detailně domluvit, bez toho to prostě nejde. Musí být tedy stoprocentně informována," řekl Právu Randák s tím, že domluva se týká denního programu daného člověka a jeho pohybu po předem určené trase.

Vstupte do diskuze (61)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První 17. listopad zinscenovali nacisté, druhý StB? Česko může zažít další…

17.11.2018 08:00 ROZHOVOR - Česká republika si dnes připomíná události, které se odehrály 17. listopadu v letech…

Občanské forum: Po počáteční euforii přišly spory, deziluze a nečekaně…

17.11.2018 08:00 Občanské fórum se stalo symbolem sametové revoluce a nepochybně také jejím největším výdobytkem.…

ŽIVĚ: Češi slaví 17. listopad ve víru demonstrací proti Babišovi

17.11.2018 07:55 Česká republika si dnes státním svátkem připomíná události, k nimž došlo 17. listopadu v letech…

Máte na nejdražší kliniky a váš syn se léčí na Krymu? Češi to Babišovi…

16.11.2018 18:01 Aktualizováno Kauza Andreje Babiše mladšího a jeho údajného únosu na Krym rezonuje nejen ve Sněmovně a Senátu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama