Nečas má problém. Randák promluvil

Praha - Bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS) neměl v roce 2012 žádnou pravomoc vyžádat si od šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Ondreje Páleníka akci týkající se možného ohrožení své první manželky Radky Nečasové. Deníku Právo to potvrdili někdejší ředitel VZ Andor Šándor a bývalý šéf civilní rozvědky (ÚZSI) Karel Randák.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
doporučujeme

Oba shodně tvrdí, že takový postup je v rozporu se zákonem o tajných službách, neboť předseda vlády prý nemá právo požadovat po agentech žádnou akci, ať už by šlo o sledování, či o ochranu před ním.

„Výklad zákona je jasný – je to úplný nesmysl. Finální pokyn musí dát resortní ministr. Pokud je tedy o něco požádal premiér, muselo by to být po předchozím schválení a konzultaci s ministrem obrany," řekl Právu Randák.

Podle Šándora může VZ zaúkolovat ministr obrany a vláda, nikoli její předseda nebo prezident. Oba ale dodali, že podobné věci se běžně stávaly a premiéři úkolovali tajné služby prostřednictvím jejich šéfů.

Trojice bývalých obžalovaných rozvědčíků tvrdí, že se jednalo o kontrasledování, tedy o ochranu před sledováním jinými osobami. S tím ale Šándor a Randák nesouhlasí.

„Kontrasledování funguje tak, že vy se s tou osobou, kterou fakticky chráníte, musíte detailně domluvit, bez toho to prostě nejde. Musí být tedy stoprocentně informována," řekl Právu Randák s tím, že domluva se týká denního programu daného člověka a jeho pohybu po předem určené trase.

Loading...
Vstupte do diskuze (61)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

loading...

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama