Zemanova fanynka u Jílkové řádila: Jste jen loutky Schwarzenberga

Praha – Prezident Miloš Zeman se ve svém inauguračním projevu vyjádřil v tom smyslu, že chce společnost stmelovat a ne rozdělovat. To se ale neděje, tvrdí oponenti Miloše Zemana. Chcete jen omezit pravomoci silného a výrazného politika, protože se ho bojíte, nesouhlasili v pořadu Máte slovo příznivci prezidenta.

Přidejte svůj názor 110 komentářů

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Podporovatelům stávajícího prezidenta se nelíbí, že vláda plánuje omezit pravomoce hlavy státu. „Tak to není, nechceme je omezovat. Naopak je v některých případech chceme ještě rozšířit. My chceme hlavně zpřesnit některé pravomoce," vysvětloval u Jílkové Jiří Dienstbier. Podle ministra je totiž problém v tom, že ústava není vždy úplně jasná.

„Krásně se to poslouchá, ale kdyby někdo provedl obsahovou analýzu toho návrhu, zjistil by, že v 90% pravomoce omezíte a v 10% posílíte. Já sám jsem to tedy ale nepočítal," pustil se do Dienstbiera Jan Veleba ze Strany práv občanů. „Proč jste takový návrh neměl v programu při prezidentské kandidatuře?" rýpnul si do ministra senátor?

Dnes omezíte pravomoce prezidenta, zítra občanů

Podle další diskutující je návrh součástí štvavé kampaně proti Zemanovi. „Chtěla jsem se zeptat, jak se máte v TOP 09? Pořád vás někde vidím se Schwarzenbergem? Pokud dnes omezíte pravomoce prezidenta, zítra budete omezovat pravomoce a práva nás občanů," tvrdě se do Dienstbiera pustila fanynka prezidenta Jelena Vičanová.

„Vám se spíše nelíbí, že se někdo postavil Putinovi. V Evropě se válčí a Zeman podporuje propagandu, která tuto tragédii způsobila," ozval se z publika Michal Majzner, který inicioval petici za odstoupení prezidenta. „V Evropě se neválčí," začala překřikovat diváka Vičanová, která nechtěla nikoho pustit ke slovu. Nakonec ji musela umírňovat až moderátorka Jílková.

„Tahle zpřesnění se řešila už v době, kdy se začalo mluvit o přímé volbě prezidenta. Navíc jsou součástí koaliční smlouvy, která byla sepsána rok před děním v Rusku," odmítal Dienstbier spekulace o tom, že plánované změny jsou cíleně zaměřené proti Miloši Zemanovi.

Hendikepovaní jsou zneužíváni proti Zemanovi

Bouřlivá debata se mezi diskutujícími a diváky strhla především kvůli výrokům hlavy státu o Rusku, Číně nebo o vzdělávání hendikepovaných dětí. „Zeman něco nešťastně řekne, jeho mluvčí se to pak snaží zmírnit různými interpretacemi," myslí si odpůrkyně prezidenta Petra Valentová, která je matkou autistického dítěte a která tvrdí, že i takové děti mají právo vzdělávat se mezi zdravými dětmi.

„Hendikepovaní jsou zneužívání v kampani proti Zemanovi. Někdo organizuje mentálně zaostalé, kteří se o sebe jinak neumí ani postarat, a používá je proti hlavě státu," tvrdil jeden z diváků, který se představil jako Dvořák. Podle Veleby navíc prezident není lidojed ani hlupák, a ve zmíněném výroku mluvil o mentálně nemocných, ne o fyzicky nemocných.

Jste jen loutky

Podle autora protizemanovské petice jsou podobné výroky pouze zástěrkou. „Je to krycí clona pro výroky o Rusku. To je to, co mě děsí," uvedl Majzner. „To je jen štvavá kampaň organizovaná ze zahraničí. Důkazem toho jsou česko-anglické transparenty při demonstraci na Klárově," obvinil organizátory protestu Veleba s tím, že díky tomu se pak druhý den zprávy o akci objevily i v americkém tisku. „Organizátoři byli jen loutky v rukou Schwarzenberga," pokračovala v obviněních Vičanová.

Podle příznivců Zemana má navíc lidmi zvolený prezident silný mandát, proto je nesmyslné omezovat jeho pravomoce. „Silný mandát má i ČSSD a ANO. A obě strany měly ve volebním programu zpřesnění pravomocí prezidenta," vytáhl z rukávu další argument Jiří Dienstbier, podle kterého by v parlamentní demokracii měly být pravomoce vyvážené.

Společnost rozděluje ČT, ne Zeman

„Zajímalo by mě, jestli byste tak bojoval, kdyby byl prezidentem váš rodinný přítel Schwarzenberg? Kdybyste stejně bouřlivě bojoval proti restitucím, byli bychom někde jinde," zaútočil na ministra další divák. I na to však Dienstbier našel odpověď. „O pravomocích se mluvilo už od debat o přímé volbě prezidenta. A ČSSD byla proti restitucím, snažila se jim zabránit všemi silami, včetně obstrukcí. Jenže jsme byli v té době v opozici," vysvětloval politik.

„Společnost nerozděluje Miloš Zeman, ale zpravodajství České televize," vykřikoval z publika další divák. Moderátorka Jílková všechny ujistila, že ČT informuje vyváženě. To vyvolalo bouřlivou debatu v publiku, kterou musela krotit Jílková s tím, že tohle není tématem pořadu. Diskuse se v některé fázi měnila spíše v osobní urážky a hádky mezi diváky a diskutujícími, které musela moderátorka v průběhu večera několikrát krotit.

Loading...
Vstupte do diskuze (110)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahrada Čech 2019 probíhá v Litoměřicích. Co vás potěší?

15.09.2019 09:51 V Litoměřicích v pátek odstartoval začal tradiční podzimní veletrh Zahrada Čech. Největší prodejní…

Ruské sankce kvůli soše? Za trest by si mohli odvézt Zemana i s jeho…

13.09.2019 17:56 Aktualizováno Sochu sovětského maršála Ivana Koněva z mizí z Prahy 6, nahradí ji nový památník osvobození…

Reportéři ČT vyjeli na Čapí hnízdo: Pražáci zas*aný, zloději. Máme rádi…

12.09.2019 22:43 Aktualizováno Novináři České televize se vydali na Čapí hnízdo, kde točili reportáž. V ní se mimo jiné ptali lidí…

Dusno kvůli České televizi: Důkaz o manipulaci? Voliči nebudou nadšení, až…

09.09.2019 18:54 Aktualizováno Bývalý radní pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek tvrdí, že Česká televize ovlivňuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama