Realitka odmítla Romku, teď se takhle brání. Co se stalo?

Praha - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová vyslala do realitních kanceláří Romku za účelem průzkumu diskriminace při shánění podnájmu. Makléřka Eliška Nosková jí ale odmítla a nyní prozradila proč.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Anna Šabatová
doporučujeme

Nosková už dříve uvedla, že realitní makléři musejí respektovat přání klienta, který nechtěl ve svém bytě ubytovat Romy. "Je to realita, že většina lidí nechce Romům pronajímat byty, protože už mají špatné zkušenosti – zničené byty, ukradené a rozprodané vybavení bytů," řekla ČTK.

Pro deník Aha! následně uvedla, že majitel bytu si ho nepřál pronajmout Romům. "Majitel bytu má ale právo pronajmout nebo prodat byt, komu chce. A proto si najímá realitního makléře, aby za něj celý proces zprostředkoval," dodala.

Na dotaz, jestli se cítí za odmítnutí Romky vinna, odvětila: "Zachovala jsem se správně. Shodou okolností jsme ten den jiné Romce pronajali jiný byt. Kdyby totiž ta paní rovnou řekla, že je Romka a jestli nemáme byt, jehož majiteli by to nevadilo, pak jí určitě vyjdeme vstříc."

Noskové nyní za odmítnutí Romky hrozí pokuta. "Máte právo se rozhodnout, koho neubytujete, ale nesmíte říkat, že je to proto, že je Rom," uvedla už dříve Šabatová v pořadu DVTV.

Ochránkyně tedy netvrdí, že pronajímatel musí uzavřít smlouvu s kýmkoliv, v tomto případě s romským zájemcem. Pouze důrazně upozorňuje, že zákon porušuje ten, kdo zájemce bez dalšího zkoumání odmítne pouze a jen ze zakázaného důvodu (rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru).

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama