Kauza údajné korupce: Klaus zalarmoval státního zástupce. Co se děje?

Praha - Exprezident Václav Klaus dnes požádal dopisem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o prověření informací o údajné korupci při amnestii z ledna 2013. Peter Kovarčík, který byl v pondělí nalezen mrtvý ve svém pražském bytě, se podle zjištění deníku Právo dostal do hledáčku policie kvůli podezření z rozsáhlého praní špinavých peněz. Ta by údajně mohla mít spojitost s amnestií, kterou vyhlásil Klaus.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

Proti Kovarčíkovi měly být podle zdroje deníku v těchto dnech zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Právu to řekl zdroj obeznámený se situací. Šetření protikorupčního útvaru souvisí podle zdrojů Práva s existencí bankovního konta ve Švýcarsku, na které mělo být v roce 2013 uloženo údajně zhruba 25 miliónů eur a ke kterému měl mít Kovarčík dispoziční právo.

Podle zdroje deníku vyšetřovatelé pracují i se zatím neověřenou informací, podle níž se "Kovarčík na podzim 2012 setkal ve Špindlerově Mlýně s pěti podnikateli, z nichž údajně nejméně jeden byl o tři měsíce později Klausem amnestován ve vlekoucí se kauze týkající se hospodářské kriminality," uvedl deník.

Klaus už dříve odmítl, že by amnestie mohla mít jakoukoliv spojitost s korupcí. "Zcela vylučuji, že v souvislosti s prezidentskou amnestií mohlo dojít k jakýmkoli projevům korupce. Proto považuji za absolutní nehoráznost a drzost spojovat mnou vyhlášenou amnestii s nějakými údajnými úplatky," uvedl.

Kovarčík se podle něj o amnestii mohl dozvědět až ve stejnou chvíli jako miliony spoluobčanů, tedy z novoročního projevu 1. ledna 2013 ve 13 hodin. "Do té chvíle se nikdo nepovolaný o chystané amnestii dozvědět nemohl. Nikdo proto ani nemohl žádnou korupci organizovat," dodal.

Nyní exprezident uvedl, že je nutné prověřit informace ohledně případné korupce, o které fond spekuluje, ale také možné křivé obvinění a pomluvu. Podle jeho právního zástupce Romana Jelínka nejde o trestní oznámení, ale o vyjádření podpory vyšetřovatelům. "Tímto prohlášením se pan prezident Klaus obrátil na nejvyššího státního zástupce, aby se zasadil o rychlé a efektivní prošetření nedávných informací," řekl ČTK Jelínek.

Úvahy o údajné korupci souvisejí s Klausovou amnestií z 1. ledna 2013, která se mimo jiné týkala osvobození obviněných podnikatelů v řadě kauz vlekoucích se několik let. Klaus již dříve podezření na korupční jednání odmítl. "Zároveň, bez ohledu na svou imunitu, se hlásí k jakékoliv pomoci a součinnosti s vyšetřujícími orgány," dodal Jelínek.

O Kovarčíka se podle dřívějších informací deníku Právo zajímala krátce před jeho úmrtím policie kvůli podezření z praní špinavých peněz. Údajně se ho chystala začít prověřovat pod dozorem státního zástupce v souvislosti s bankovním kontem ve Švýcarsku. Na něm se prý objevilo v roce 2013 přes 600 milionů korun a Kovarčík k němu údajně měl dispoziční právo.

Informaci o kontu dostali podle deníku čeští detektivové zhruba před měsícem od švýcarských kolegů, kteří je kontaktovali s podezřením na praní špinavých peněz. Žádost o spolupráci následovala po dvouletém prověřování informací z dopisu, který Švýcarům poslal v červnu 2013 ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Ten jim podle Práva na základě svého zdroje uvedl číslo účtu u švýcarské banky, do které údajně putovaly peníze z Czech Teleaxis. "Suma 25 milionů eur může podle neověřené informace pocházet z úplatků souvisejících s amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem," napsal švýcarským žalobcům Soukenka.

Kriminalisté údajně prověřují také dosud nepotvrzenou informaci, že se Kovarčík setkal na podzim 2012 s pěti podnikateli ve Špindlerově Mlýně. Údajně jednoho z nich se pak týkala Klausova amnestie. Kovarčík ale podle Klause o chystané amnestii nemohl do samotného vyhlášení při novoročním projevu vědět. "Nikdo nemohl žádnou korupci organizovat," reagoval minulý týden Klaus.

Dopis Václava Klause nejvyššímu státnímu zástupci Pavlovi Zemanovi

Vážený pane nejvyšší státní zástupce,

Petr Soukenka, ředitel organizace, která si říká „Nadační fond proti korupci", zneužil náhlého úmrtí podnikatele Petera Kovarčíka k mediální skandalizaci a zpochybnění mnou vyhlášené amnestie z 1. ledna 2013, a to spekulativním spojováním zesnulého pana Kovarčíka a mě samotného s údajnou existencí korupce v souvislosti s touto amnestií. Považuji toto jeho jednání za velmi závažné a nebezpečné. Petr Soukenka se zřejmě vědomě a úmyslně snaží otřást důvěrou občanů v existenci právního státu, v morální integritu jeho hlavy a ve schopnost demokratických institucí republiky řádně fungovat a spravovat věci veřejné v zájmu občanů.

Zabránit těžko napravitelným škodám ve společenském vědomí široké veřejnosti, které tato aktivita vyvolává, lze pouze rychlou reakcí orgánů činných v trestním řízení.

Doufám, že státní zastupitelství podle zásady oficiality a legality již zahájilo trestní řízení a že důkladně prověřuje veřejně publikované informace, a to jak ohledně možného spáchání trestného činu přijetí úplatku, tak i ohledně možného spáchání trestného činu křivého obvinění, resp. pomluvy s mimořádným dopadem do osobnostních práv dotčených osob.

Podle Ústavy ČR se na mé jednání vztahuje imunita. Přesto bez ohledu na akademický výklad, zda se jedná o hmotně právní či procesně právní exempci, jsem připraven poskytnout vyšetřujícím orgánům veškerou součinnost a pomoc k rychlému a efektivnímu odhalení pachatelů trestné činnosti, jejich usvědčení a postavení před soud. Ohrožena je pověst státu, nalomena důvěra občanů, překročen zákon.

Vážený pane nejvyšší státní zástupce, vzhledem ke shora uvedenému Vás důrazně žádám o prošetření této kauzy.

Je nesporné, že trestný čin spáchán byl – buď přijetí úplatku, nebo trestný čin křivého obvinění, nebo pomluvy. V každém případě se jedná o závažný trestný čin a veřejnost má právo znát, k jakému trestnému činu došlo a kdo je jeho pachatelem. Pouze odhalení pachatelů korupčního jednání a jejich postavení před soud, nebo vyvození trestní odpovědnosti osob, které nepravdivé informace šířily, může občanům vrátit důvěru ve vládu práva a spravedlnosti.

Vážený pane nejvyšší státní zástupce, považujte, prosím, tento můj dopis za otevřený. Ve shora uvedené věci se nadále obracejte na mého právního zástupce JUDr. Romana Jelínka, Ph.D., advokáta, advokátní kancelář J&K LawPartners, který je zmocněn mě v této věci zastupovat.

Loading...
Témata: Václav Klaus
Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

loading...

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama