V Praze demonstrovaly stovky lidí proti obchodní dohodě EU a USA

Praha - Asi 400 lidí dnes demonstrovalo v Praze proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi EU a USA. Protest pořádala Organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP, dohoda podle nich posílí moc byznysu na úkor spotřebitelů a občanů.

Ilustrační foto

Účastníci pochodovali ze Smíchova přes Újezd a most Legií na náměstí Jana Palacha. Podle mluvčí Platformy Stop TTIP Adély Zicháčkové nejde v plánované dohodě v první řadě o obchod, přestože má slovo "obchod" v názvu. "Skutečným cílem smluv je maximální liberalizace veškerých podmínek trhu a posílení moci velkých korporací," uvedla Zicháčková. Podle ní jde o přesun dalších pravomocí od občanů k neprůhledným elitám.

"Ohroženy budou předpisy na ochranu zákazníků, ochranu přírody, standardy výroby léčiv a potravin, veřejné služby jako školství, penzijní systém, zdravotnictví nebo naše sociální práva a ochrana zaměstanců," uvedla Zicháčková.

Nezávislé studie podle kritiků dohody předpovídají zánik pracovních míst, menších podniků či pokles čistého exportu EU. Smlouva má prý větší přínos pro USA a přinese privilegia velkým firmám, jejichž práva budou legálně postavena nad potřeby lidí. Evropa se podle nich dostane do vleku politicko-ekonomických zájmů USA.

Na demonstraci vystoupili také politici, například europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, sociální demokrat Radim Hejduk nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle transparentů se pochodu účastnili také zelení. Proti dohodě TTIP jsou také odbory, za ně vystoupila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Dagmar Žitníková.

Ke třem stovkám lidí, kteří se sešli na náměstí nedaleko Anděla na Smíchově, se přidalo dalších několik desítek, kteří přišli od Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově. Kolem třetí hodiny se protestující za policejního doprovodu vydali na hodinový pochod k Rudolfinu.

Podobné akce proti dohodám o volném obchodu se dnes pořádají po celém světě pod názvem Global Trade Day. Podle pořadatelů lidé demostrují na více než 730 místech na celém světě.

Přístup české vlády je podle kritiků dohody velmi neopatrný, uvedli minulý čtvrtek na tiskové konferenci k dnešním protestům. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v lednu řekl, že vláda podporuje vyjednávání smlouvy, záležet ale bude na jejím konkrétním znění. Vytvoření společného ekonomického prostoru mezi EU a Spojenými státy by mělo podle Sobotky kladné dopady na české hospodářství.

Témata: Demonstrace

Poslanci dostali falešné SMS o nutné karanténě, ministerstvo podá trestní…

28.01.2022 19:41 Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné…

Počasí: Česko bude dnes trápit silný vítr, mohou vznikat sněhové jazyky

28.01.2022 06:30 Celé Česko se bude do dnešního večera potýkat se silným větrem s rychlostí v nárazech až 70…

ÚS uzavřel korupční kauzu Ratha, zamítl stížnost na medializaci a…

28.01.2022 09:09 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Covid dál láme rekordy. 34 tisíc nově nakažených, dalších 16 tisíc se…

28.01.2022 13:47 Ve čtvrtek přibylo v Česku 34.740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Ministryně Černochová v Nehvizdech dnes odhalila nový památník výsadku…

29.12.2021 18:15 V Nehvizdech nedaleko Prahy dnes slavnostně odhalili nový památník, který připomíná výsadek operace…

Související:

Právě se děje

reklama