Zakladatel Liberlandu nas*al Chorvaty? Právník prozradil, co se stalo

Praha - Vít Jedlička, samozvaný prezident "státu" Liberland, který v polovině dubna vyhlásil na "území nikoho" mezi Srbskem a Chorvatskem, byl v sobotu zadržen chorvatskou policií. Bývalý poradce Václava Klause a advokát Pavel Hasenkopf prozradil, proč k tomu došlo.

Google začal zobrazovat Liberland na mapě.
doporučujeme

Deník Večernji list napsal, že se Jedlička s policisty nejdříve setkal v obci Zmajevac, která je od Liberlandu vzdálena asi tři kilometry. Čech hlídkujícím policistům sdělil, že se chystá překročit hranice z Evropské unie do Liberlandu. Ti ho asi po 30 minutách nechali jít, po vstupu do Liberlandu byl ale zadržen. "Oficiálním důvodem bylo, že jsme překročili hranici mezi Liberlandem a Chorvatskem, což jsme neudělali," tvrdil po svém propuštění v neděli Jedlička. 

Hasenkopf při této příležitosti upozornil, že hranicí mezi Chorvatskem a Srbskem byl určen Dunaj. "Problém je v tom, že Chorvaté považují za hranici tok Dunaje v době, kdy ta hranice byla takto určena, zatímco Srbové tu hranici mají za pohyblivou vždy, když se tok Dunaje změní. Takže na mapě vlevo od Dunaje jsou území, která nechce ani Srbsko, ani Chorvatsko," napsal na sociální síti.

"Vpravo je ale zhruba desetkrát tolik území, na které si dělají nárok oba státy. Na základě téhož principu. Takže se není co divit, že Chorvaté dělají Jedličkovi potíže, protože v tomto sporu se postavil na stranu jejich nepřítele, zatímco Srbové si ho pěstují," dodal.

Jedlička by podle něj měl nyní poslat chorvatskému prezidentovi oficiální protest proti svému zadržení,. "Aby to někdo nevykládal tak, že tím, že se podrobil chorvatské jurisdikci, ji uznal de facto ... což by se Chorvatům nemuselo líbit, oni fakt mají silný zájem na tom, aby ten pruh země nebyl považován za jejich. Možná by je Jedlička nejvíc nasral s oficiální žádostí o připojení Liberlandu k Chorvatsku ... nebo naopak o odtržení od Chorvatska, to by je zmátlo ještě víc," rýpnul si advokát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

20.06.2020 22:04 Aktualizováno Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy