Dohra Jílkové: Kohout není filozof, ale… Diváci byli zděšeni

Praha – Ve včerejším pořadu Máte slovo bylo opět veselo. Kvůli vrchlíkům se strhlo hned několik hádek, které přerůstaly v osobní útoky a urážky. Nejvýraznější postavou pořadu byl bezesporu filozof a vysokoškolský učitel Milan Kohout. Ten zaujal nejen diváky, ale i dalšího diskutujícího – sociologa Petra Hampla.

Michaeal Jílková v pořadu Máte slovo
doporučujeme

Kohout zaujal třeba svým prohlášením, že by ke každé české rodině nastěhoval jednu rodinu uprchlíků, kterou by měla živit. Odkazoval přitom na vinnu Západu v situaci nejen na Blízkém východě, ale i v Africe. Několikrát taky ostatní diskutující nazval rasisty.

Svým výstupem zaujal nejen diváky, ale i dalšího debatujícího hosta, sociologa Petra Hampla. Ten se rozhodl, že se na filozofa podívá blíž. „Tak jsem chvíli brouzdal a zdá se mi, že jsme nechali napálit. 'Filosof Milan Kohout' nikdy nestudoval filosofii, nenapsal žádný filosofický spis (ani malý článek) a neučí ji - aspoň podle toho, co ukazuje Google. Působí sice na pražské filosofické fakultě, ale jako externí lektor angličtiny," uvedl ráno po debatě na Facebooku Hampl.

Upozorňuje, že Kohout je spíše „umělec", který se zabývá pouličními exhibicemi a podobnými záležitostmi. „V posledních týdnech hraje sluníčko a přehrává do absurdnosti. Druhá věc je, že možná perfektně odkryl, v čem sluníčkovost spočívá. Otevřeně mluví o tom, že nenávidí místní lidi, že je snaží převychovávat a že chce evropskou společnost úplně zničit. A žádné spolusluníčko to nerozporuje!" pustil se do analýzy jeho chování Hampl.

„Proto byly mnohem zajímavější reakce z publika - myslím toho studenta filosofické fakulty, co se chystá na dráhu profesionálního aktivisty a reakce dam z neziskovek. Říkali umírněnějším způsobem totéž. Debata se urychluje a nebudu se divit, jestli se za pár měsíců začne v "kavárně" otevřeně mluvit o nutnosti vyhladit nebo aspoň zotročit českou populaci," dodává sociolog.

Diváci byli zděšeni

Pochopení pro Kohouta neměla ani velká část diváků pořadu, což se projevilo třeba na diskuzi na facebookové stránce pořadu. „Taky se divím, co to bylo za člověka? Vzteklý, naprosto se neumí ovládat a nepřipustí žádný jiný názor, než ten svůj, nic nechce vidět, nebere v úvahu žádné jiné názory. To je pedagog???? Je mi z toho smutno," komentovala včerejší díl divačka Dana Švestková.

Psali jsme:  

„Pan Kohout by dost dobře mohl být hostem i příštího tématu. Stydím se, že tohle přednáší studentům na vysoké škole," dodal k tomu divák s Tomas Stehno. Podle některých navíc jeho výstup nepřinesl takový výsledek, jaký zřejmě měl. „Kohout byl super. Jestli někdo byl pro uprchlíky, tak po dnešním pořadu už nebude," napsal na sociální sítě Václav Rájek.

„Dnes jsem poprvé paní Jílkovou litovala. Takovou ukřičenou verbež udržet na uzdě a to si říkají vysokoškolsky vzdělaní lidé, skáčou si do řeči, překřikují, jenom jejich pravda je pravda, a druzí jsou rasisti, no hrůza,to byla zase debata a nic jsem se nedozvěděla,že lidé mají strach pana Kohouta absolutně nezajímalo, místo aby jim to vysvětlil, jenom urážel a křičel. Vypadal jako psychopat, šla z něj hrůza, až mi bylo špatně. Jestli existuje Bůh, tak nás bože ochraňuj, co se to na nás řítí," dodala k tomu divačka s přezdívkou Misa Fanynkova.

Kdo je vlastně Milan Kohout?

Milan Kohout je autorem knihy „Proveď vola světem, volem zůstane". Vystudoval elektrotechniku na dnešní Západočeské univerzitě, aktivně se zapojil do undergroundu, prošel si vyšetřovací vazbou a nakonec byl v roce 1986 vyhoštěn z Československa. Dva roky strávil v uprchlickém táboře Traiskirchen v Rakousku.

Pak získal azyl ve Spojených státech, kde získal titul z umělecké školy. Ve své tvorbě kritizuje americkou ekonomiku, náboženství, mediální manipulaci, rasismus nebo předsudky společnosti. Mezi jeho nejznámější performance patří akce v Matiční ulici v Ústí nad Labem. Tehdy na protest proti segregaci Romů napůl rozřízl vlajku české republiky pilou. Za to byl obviněn z hanobení státního symbolu. V roce 2007 byl v USA za svou akci „Oprátky na prodej" kritizující chování amerických bank zatčen a postaven před soud. Po čtyřměsíčním procesu byl shledán nevinným.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se chovat při požáru? Tady je několik rad, hašení vodou někdy nepomáhá

09.08.2020 13:35 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy došlo k tragickém požáru panelového domu v Bohumíně, je…

Prague Pride: Ředitelka festivalu LGBT+ prozradila, co si dává za cíl

08.08.2020 17:17 Letošní rok se opět koná pravidelný festival hrdosti sexuálních menšin známý jako Prague Pride.…

Hasiči a meteorologové varují před požáry. Za porušení nařízení hrozí…

30.07.2020 08:10 Meteorologové vydali pro část České republiky výstrahu před rizikem vzniku požárů. Na zvýšené…

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama