Halík promluvil o muslimech a morálních povinnostech. Velmi se bojím, říká

Praha – Uprchlíci jsou podle kněze a teologa Tomáše Halíka obrovský problém, na který nikdo nemá jednoduchou odpověď. Znamenají pro celou Evropu humanitární krizi. Zároveň je ale podle něj třeba odmítnout silácké řeči a nenechat se ovlivnit protiislámskými skupinami, které často šíří zbytečnou nenávist a různé mýty o uprchlících.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

371

Nikdo podle Halíka nemá představu o skutečných příčinách uprchlictví, stejně tak neexistuje jedno kompetentní řešení. Je podle něj třeba uvědomit si, že ti, kteří utíkají do Evropy, dávají všanc nejen své životy, ale i životy svých rodin. „Jde o pestré směsice. Někteří utíkají kvůli víře, třeba křesťané prchající před Islámským státem. Je skutečně naší mravní povinností vyplývající z lidskosti, základů naší civilizace a politické kultury jim pomoci," domnívá se kněz.

Českou republiku i další země EU to podle něj zavazuje k solidaritě. Na druhou stranu i on uznává, že část uprchlíků patří mezi ty ekonomické. „Vyhnal je hlad, války, násilí, ale i neuskutečnitelné sliby převaděčů, kteří jim slíbí lepší život, práci a peníze. Nemůžeme před nimi zavřít dveře, ale nemůžeme je ani nechat dokořán," myslí si Halík. Navrhuje proto o všem pečlivě uvažovat.

„Já se ale strašně bojím narůstající xenofobní nálady v naší společnosti. Je plná předsudků, sobectví, patologické nenávisti a strachu, který pramení z neznalosti. Bojím se toho, co čtu na sociálních sítích. Není to jen boj vůči imigrantům, ale i vůči těm, kteří s nimi neskandují," odsoudil iniciativy jako Islám v České republice nechceme kněz.

Přestože byly stanoveny kvóty, podle kterých by země EU měly uprchlíky přijímat, Česká republika pro ně není tolik lákavá. „Asi ztrácíme atraktivitu, která byla dána osobností prezidenta Václava Havla. Navíc si musíme popravdě říct, že lidé z Afriky toho moc o nás asi vědět nebudou. Jejich snem je bohaté Německo. Nebo Anglie," uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Halík. Stáváme se také podle něj zemí, kde je největší strach z muslimů, přestože zde skoro žádní nežijí.

Mohou za to prý nezodpovědné demagogické skupiny, které šíří různé historky. „Třeba o tom, co se stalo v Olomouci. Muslimů bude přibývat a my je nemůžeme jen tak vyloučit ze světa," uvedl Halík. Jde podle něj o to, jestli o muslimech budeme mluvit jako o nepřátelích a radikálech, čímž je jen myšlenkově naženeme do náručí Islámského státu.

„Ukažme, že se nevymezujeme vůči islámu, ale vůči radikálům. Ani političtí představitelé nemají dost odvahy se tomu postavit. To Tomáš Garrigue Masaryk se postavil antisemitským náladám a bojoval proti nim," dodal Halík.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Faltýnek junior skončí na Krymu? Češi vtipkují o nové kauze, přidal se i…

11.03.2019 16:46 Kauza kolem předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, Kapsche, Faltýnkova syna Jiřího a…

Kraus se pustil do pirátského poslance Michálka. Vysmál se mu před celým…

08.03.2019 09:24 Moderátor Jan Kraus se ve své show pořádně navezl do pirátského poslance Jakuba Michálka, které…

Čtyři tuny polského masa plné salmonely. Většinu závadného masa už Češi…

06.03.2019 19:48 V lounském skladu Petr Novotný - Gastroplus, kde se minulý týden našla salmonela v polské zásilce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama