Morálka v Česku? Výsledky ankety jsou hodně zajímavé. Čtěte

Praha – Před několika týdny byla Česká republika na základě výzkumů označena prominentním americkým serverem Bloomberg.com za nejdekadentnější zemi. Jako ukazatel sloužily postoje Čechů k alkoholu, drogám nebo hazardu. Teď byl zveřejněn další podobný průzkum, podle kterého je Česko nejtolerantnější zemí světa.

Lidé, ilustrační fotografie

Podle výsledků průzkumu agentury Pew Research Center označil server expats.cz Českou republiku za nejtolerantnější zemi. Výzkum probíhal v minulém roce ve zemích světa, otázky se týkaly morálních postojů jednotlivých národů.

Výzkumníci pokládali otázky týkající se osmi morálně kontroverzních témat – mimomanželských afér, hazardu, homosexuality, interupce, předmanželského sexu, požívání alkoholu, rozvodů a užívání antikoncepce.

U každého tématu mohli tázaní zvolit ze tří možností – morálně přijatelné, morálně nepřijatelné a morální problém. Ukázalo se, že Česko je v polovině otázek jsme tolerantnější, než kterákoli jiná země.

Například 56 % Čechů považuje homosexualitu za přijatelnou, za námi skončilo Španělsko (55 %) a Německo (51 %). Naopak za největší problém pak homosexualitu považují země Blízkého východu a Afriky a Turecko (0 %).

Mimomanželské aféry nejsou tolerovány snad nikde, přesto jsou podle 17 % Čechů morálně přijatelné, na druhém místě skončila Indie (14 %) a Chile (13 %).

Předmanželský sex není pro obyvatele České republiky žádný větší problém. Za morálně přijatelný ho považuje 67 % tázaných, ve Venezuele to bylo 61 % a v Řecku 59 %. Naopak naprosto nepřijatelný je v Pákistánu.

Prvenství získalo Česko i v oblasti potratů, které jsou morálně přijatelné pro 49 % lidí, následuje Japonsko (44 %), Německo (43 %), Francie (38 %) a Španělsko (35 %). Například v USA je potrat morálně přijatelný jen pro 17 % dotazovaných.

Poněkud překvapivě ale Česko neobsadilo prvenství v toleranci užívání alkoholu. Na prvním místě totiž s jasnou převahou skončilo Japonsko (66%), ČR se umístila až na stříbrné pozici (46 %).

Bronzovou příčku pak Češi obsadili v otázce rozvodů, které jsou přijatelné pro 60 % Čechů. Před námi skončila Chile a Brazílie. Čtvrtí je pak Česko v toleranci antikoncepce (74 %) na prvních příčkách se umístily Venezuela, Brazílie a Chile.

Nejtvrdší postoj ale mají Češi k hazardu, který je přijatelný jen pro 11 % tázaných. Například v Japonsku ho toleruje 38 % lidí, ve Francii 31 % a v Německu a USA 25 %.

„Pokud byste tato čísla přidaly do celkového hodnocení, které představila studie Bloombergu, která Česko označila za nejdekadentnější zemi, zjistili byste, že ČR vede s velkým náskokem před ostatními zeměmi. A co čísla znamenají v souhrnu? Můžeme říci, že Česká republika je nejvíce tolerantní zemí světa. Alespoň v těchto morálních tématech," komentuje výsledky ankety server.

Více než polovina Čechů pije denně až tři kávy

30.09.2021 11:48 Více než polovina Čechů (53,1 procenta) vypije denně dvě až tři kávy. Zhruba dvě procenta si jich…

Související:

Právě se děje

reklama