Nezbláznili jsme se? Na tohle mají imigranti nárok, vypočítává advokátka

Praha – Advokátka Klára Samková je veřejně známá osobnost, často také na svém profilu na sociálních sítích komentuje aktuální dění. Její poslední příspěvek se věnuje problematice uprchlíků. Zabývá se v něm výpočtem toho, co uprchlíkům hrozí, pokud nelegálně překročí hranice po celém světě.

Klára Samková
doporučujeme

O víkendu zachránili italští záchranáři z moře nejméně 4000 uprchlíků. Další tisíce se v minulých dnech dostaly za hranice Evropské unie po takzvané balkánské cestě, tedy přes Řecko a Makedonii, kde dokonce uprchlíci prorazili zavřené hranice. Místní policie přiznala, že situaci nezvládá, uprchlíky se po skupinách snaží pouštět dál. O tomto víkendu vstoupilo na území Srbska přes 7000 běženců a další stovky jsou už na cestě z Řecka.

Advokátka Samková se na svém profilu zamýšlí, co by se takovým lidem stalo, kdyby nelegálně překročili hranice v jiných částích světa. „Když ilegálně překročíš severokorejské hranice, dostaneš 12 let nucených prací. Pokud překročíš ilegálně íránské hranice, skončíš bez časového omezení ve vězení. Pokud projdeš ilegálně afghánské hranice, budeš zastřelen. Pokud projdeš ilegálně hranice Saúdské Arábie, budeš vězněn několik let. Pokud překročíš ilegálně čínské hranice, pravděpodobně nebude o tobě nikdy víc nikdo slyšet. Pokud projdeš ilegálně hranice Venezuely, budeš považován za špiona a tvůj osud bude sporný. Pokud projdeš kubánské hranice ilegálně, skončíš také ve vězení," vyjmenovává hrozící sankce advokátka.

Pokud se o něco takového ale pokusí migrant v Evropě, je to prý jiné. „Když však zavítáš ilegálně do Německa, Rakouska nebo Švýcarska, dostaneš: kartu sociální pojišťovny, mobilní telefon bez smlouvy, placený nájem, bezplatnou zdravotní péči, peníze bez potřeby důkazů na jaký účel, bezplatné jazykové kurzy, volné lístky na autobusovou nebo železniční přepravu, dětské příplatky, bezplatné právní zástupce na obranu proti vykázání ze země, žádné povinnosti, ale zato více práv než mají domácí," vypočítává „výhody" uprchlíků Samková.

„Nezbláznili jsme se?" uzavírá svou úvahu rázně advokátka.

V zemích, které advokátka zmiňuje, je ale realita poněkud jiná. Například v Německu mají migranti nárok na pomoc s integrancí, zahrnující jazykové kurzy, až ve chvíli, kdy je jim schválena žádost o azyl. Poté mají také nárok na výhody vyplývající se sociálního systému, jako jsou třeba přídavky na děti. Uprchlíci pohybující se v Německu bez povolení k pobytu, jsou ihned umisťování do přijímacích středisek, tam mají nárok pouze na tlumočníka, v některých případech mohou získat i pomoc sociálních pracovníků či právníků.

Švýcarsko pak žadatele o azyl ubytovává ve speciálních zařízeních, rodiny většinou získávají vlastní vyčleněné byty. Finanční pomoc žadatelům o azyl představuje většinou 80 % toho, co dostávají jako sociální pomoc Švýcaři. To představuje v průměru přibližně 1200 švýcarských franků na osobu každý měsíc, které dostává kanton, kde žadatel žije, na ubytování, stravování, toaletní potřeby a potřeby pro domácnost, oblečení, kapesné, zdravotní pojištění a náklady na péči. Další pomoc pak žadatelé o azyl mohou získat převážně v podobě naturálií. 

Lidé se statusem uprchlíka mají ve Švýcarsku podle Ženevské úmluvy na stejné sociální výhody jako místní občané. Podle zákonů musí ale úřady brát v úvahu jejich konkrétní potřeby jako je jejich profesní a sociální integrace. Kantony, ve kterých uprchlíci žijí, pak získávají na jednoho uprchlíka asi 56 švýcarských franků na den, ze kterých se hradí veškeré výdaje jako je nájem, lékařská pomoc, životní náklady a individuální potřeby dotyčného.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se chovat při požáru? Tady je několik rad, hašení vodou někdy nepomáhá

09.08.2020 13:35 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy došlo k tragickém požáru panelového domu v Bohumíně, je…

Prague Pride: Ředitelka festivalu LGBT+ prozradila, co si dává za cíl

08.08.2020 17:17 Letošní rok se opět koná pravidelný festival hrdosti sexuálních menšin známý jako Prague Pride.…

Hasiči a meteorologové varují před požáry. Za porušení nařízení hrozí…

30.07.2020 08:10 Meteorologové vydali pro část České republiky výstrahu před rizikem vzniku požárů. Na zvýšené…

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama