Nenávist k muslimům způsobí válku, jakou svět ještě nepoznal, varuje Halík. A toto řekl o Konvičkovi

Praha – Český katolický kněz, teolog a aktivista Tomáš Halík se pro Katolický týdeník rozepsal o muslimech a Západu. Nastínil také, o co Islámskému státu ve skutečnosti jde. Mnozí Evropané podle něj džihádistům a jejich plánu ještě pomáhají.

371
doporučujeme

Halík píše, že je nutné si uvědomit a neustále připomínat, že hlavním cílem Islámského státu, který on sám nazývá sektou, nejsou vražedné útoky a zamíjení nevinných. To jsou jen prostředky. „Jde jim o vyvolání války mezi islámem a Západem. Chtějí na svou stranu získat 1,6 miliardy obyvatel islámského světa tím, že jim namluví, že Západ nenávidí islám, že nebojuje proti extremistům, nýbrž proti islámu jako takovému a proti všem muslimům," vysvětluje kněz.

Lidé ze Západu, kteří nevidí zásadní rozdíl mezi extremisty a islámem, jsou podle něj vítanými spojenci islamistických extremistů. „A ti se z nich radují ještě více než z evropských pomatenců, kteří vstupují do jejich řad. Válku s islamistickými extremisty nemůžeme vést jen zbraněmi, je to také a především válka idejí, psychologická válka – a zde je třeba zásadně odporovat 'islamobijcům', kteří z hlouposti významně nahrávají islamistické propagandě," myslí si Halík.

„Válka proti extremistům by byla beznadějná, kdyby se arabským extremistům – a jejich ideovým dvojčatům typu pana Konvičky, kteří podobně černobíle vnímají svět – podařilo skutečně vehnat islámský svět (a také uprchlíky v Evropě) do náručí extremismu, totiž přesvědčit je, že Západ muslimy a islámskou kulturu jako celek nenávidí. Pak by nás čekala válka nikoli mezi extremistickou sektou a civilizovaným světem, nýbrž mezi dvěma mocnými civilizacemi, světová válka, jakou dějiny ještě nepoznaly. Nejdůležitějším zdrojem naděje je fakt, že zatím většina muslimů a všechny významné náboženské autority islámu tzv. Islámský stát a jeho řádění odsuzují – ale to se může změnit," varuje v týdeníku Halík.

Pokud chce Západ zabránit tomu, co Halík označuje „válkou civilizací" a „sebevraždou lidstva", musí bojovat proti předsudkům a černobílému zobrazování nepřítele. Naopak podle něj musí usilovat o porozumění, které je podle něj nezbytným předpokladem pro soužití. „Předsudkům se daří z mnoha důvodů zvláště v naší zemi – také proto, že s muslimy prakticky žádné přímé zkušenosti nemáme a náboženské vzdělání Čechů je zcela tristní, bohužel i mnoha křesťanů," myslí si kněz a dodává, že nenávistné výroky se ozývají nejen na neofašistických shromážděních, ale i mezi křesťany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

20.06.2020 22:04 Aktualizováno Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy