Bílá pleť je vada? Na herce Donutila a ČT se snáší vlna kritiky kvůli "agitační" pohádce o Sněhurce a černochovi

Praha – česká televize se potýká s další vlnou kritiky kvůli údajné propagaci migrace a migrantů. Lidé si nejen na sociálních sítích stěžují na pohádku o Sněhurce. Podle některých diváků ČT opět překročila nejen dobrý vkus, ale i hranice veřejnoprávního média.

Miroslav Donutil

ČT natočila a odvysílala pohádku nazvanou Pravdivý příběh o Sněhurce. Tu napsal Alois Mikulka a načetl Miroslav Donutil. „... měla jednu vadu - bílou pleť ...V Pohádky pana Donutila Pravdivý příběh o Sněhurce. Tohle natáčíte za naše poplatky, to že je platí lidé z vadou bílé pleti, ale moc nevadí, že!!!" zlobí se na facebookovém profilu ČT jeden z diváků.

Pohádka vypráví o Sněhurce, která má tak bílou pleť, že když vyleze na sluníčko, hned jí naskáčou pihy. Pak ve městě potká „černočerného černocha". Oba s překvapením zjistí, že když na sebe sáhnou, nemají obarvené prsty. Zamilují se do sebe, vezmou se a mají děti.

„A víte, jakou měly ty děti barvu? Nebyly ani bílé, ani černé. Měly barvu, jako když nalijete do černé kávy mléko. Byly světle hnědé. Mohly lítat na sluníčku  od rána do večera polonahé a žádné pihy nikdy neměly," končí pohádka.

Přestože byla pohádka odvysílána už v listopadu, na sociálních sítích teď vyvolává poprask. „Vlasta Burian za okupace natočil satirický pořad, kde se vysmíval Janu Masarykovi. Prý to byl jeho nejhorší výkon za celou kariéru - bylo vidět, že mu to proti mysli. Vzpomněl jsem si na to, když jsem viděl Miroslava Donutila číst multikulturní pohádku o Sněhurce a černochovi od Alojse Mikulky. Mikulka je - dle mého skromného názoru - nejgeniálnějším pohádkářem v téhle zemi. Ale nevěřil bych, že tahhle patlanina je od něj. Ubohé, nudné, ani stopy po obvyklém mikulkovském nadhledu a jeho vtipech. Úplně z toho čiší snaha odbýt tu práci co nejrychleji, říct politicky korektní sdělení a mít pokoj," uvedl k pohádce sociolog a jedna z vůdších psotav Blouku proti islámu Petr Hampl.

Vlasta Burian za okupace natočil satirický pořad, kde se vysmíval Janu Masarykovi. Prý to byl jeho nejhorší výkon za...

Zveřejnil(a) Petr Hampl dne 10. leden 2016

Nemá prý ani tak problém s obsahem pohádky, jako spíš s tím, že ČT tímto způsobem agituje. „Osobně nevidím žádný důvod, proč by bílá žena nemohla chodit s černochem a proč by bílý muž nemohl mít třeba kubánskou milenku. Ale je třeba kvůli tomu vytvářet takové stupidní agitky? Nebylo by lepší nechat to na lidech, aby si vybrali sami?" dodal Hampl.

ČT uvedla v listopadu pohádku vyprávěnou Miroslavem Donutilem s názvem "Pravdivý příběh o Sněhurce". Už v úvodu zazní, ž...

Zveřejnil(a) Dominik Feri dne 11. leden 2016

Tématu se chytil i teplický radní za TOP 09 Dominik Feri. „Naštvané matky už reagují: 'Co je tímto večerníčkem sledováno? Stydět se za svou bílou pleť a vidět ji jako nějakou vadu? Připravit naše děti na proud migrantů tmavší pleti? Připravovat naše dcery od malička na to, že černý muž je řešením jejich 'bílých problémů''?" píše na Facebooku mladá politik.

Pohádka podle něj může být obsahem sice „vrcholně pitomá", přesto tento porask kolem není podle něj na místě. „ Nicméně hledat multikulti prvky v jedné pohádce z celého cyklu je spíš stihomamem a snahou rozfoukat požár z pár oharků," dodává Feri.

Jen před několika dny pobouřila některé koncesionáře a politiky informace z uniklé komunikace prmeiéra Bohuslava Sobotky, podle které měla ČT ve spopuláci se Zdeňkem Svěrákem vytvořit „migrační večerníček".

Problémy měl dětský kanál ČT :D i před několika měsíci kvůli pořadu Planeta YO. „Copak ty vůbec nekoukáš na zprávy? Má tady přistát několik uprchlíků z planety NE," vysvětlova dětem jeden z účinkujících, herec Tomáš Kyselka. „Proč? No, protože je na jejich planetě nechtějí," dodala druhá účinkující, herečka Marie Doležalová.

Na planetě NE je to prý jako horor, proto všichni utíkají. „A my je nemůžeme nechat, aby pluli někde ve vesmíru na těch vratkých korábech, aby někde ztroskotali. Musíme jim pomoci," uvedla v dětském pořadu Doležalová. „Cože, že tady nechceš žádné cizince? To nemyslíš vážně," říká také Kyselka. „Silnější má pomáhat slabším. Kdybysme těm uprchlíkům řekli ne, tak nebudeme o nic lepší než ty slizský potvory s třema bradama z planety NE," vysvětloval tehdy moderátor v dětském pořadu.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama