Spokojenost se vládou Sobotky? Občané vystavili kabinetu nelichotivý účet

Praha – Češi nejsou příliš spokojeni s vládou ani s tím, jak komunikuje. Spokojenost Čechů s kabinetem Bohuslava Sobotky (ČSSD) podle Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) klesl na dosud nejnižší míru.

Kateřina Valachová, ministryně školství s Bohuslavem Sobotkou /ČSSD/

Únorový průzkum ukazuje, že poprvé od nástupu kabinetu je ve většině bodů nadpoloviční množství nespokojených. Přesto je nespokojenost menší než u předchozích vlád Jiřího Rusnoka a Petra Nečase.

Nejvíce Čechů je nespokojeno s lidmi ve vládě, a to 59 procent, kdežto spokojeno je pouze 31 procent. Negativně lidé také často hodnotili komunikaci kabinetu, když nespokojeno jich bylo 57 procent a spokojeno 34. Nespokojenost s činností vlády vyjádřilo 55 procent dotázaných a spokojenost 37 procent. Lepšího poměru dosáhl premiér Sobotka, se kterým je nespokojeno 51 procent Čechů a spokojeno 41 procent.

V případě programu vlády spokojenost vyjádřily více než dvě pětiny (43 procent) dotázaných, když 5 procent uvedlo, že je „rozhodně spokojeno" a 38 procent řeklo, že je „spíše spokojeno". Nespokojenost s programem vlády vyjádřila o málo více než třetina (36 procent) respondentů, v tom 25 procent je „spíše nespokojeno" a 11 procent „rozhodně nespokojeno". Pětina (21 procent) lidí se k programu Sobotkovy vlády nedokázala konkrétně vyjádřit.

Oproti předchozímu průzkumu z ledna 2015 spokojenost Čechů s vládou značně klesla, ve všech bodech o zhruba deset procentních bodů. Také neutrálních odpovědí "nevím" v průzkumu ubývalo, zatímco podíl dotázaných vyjadřujících nespokojenost u všech otázek v průzkumu stoupl.

„Podrobnější analýza ukázala vyšší podíly vyjádření spokojenosti zejména mezi občany, kteří důvěřují současné vládě, kteří jsou spokojeni nebo „ani spokojeni, ani nespokojeni" se současnou politickou situací a kteří preferují ČSSD, ANO a v menší míře i KDU-ČSL," uvádí CVVM.

V posledním roce proti vládě několikrát protestovali lidé v Praze i dalších městech republiky kvůli postupu v migrační krizi. Sobotkova vláda zpřísnila dohled nad hranicemi a odmítá povinné evropské kvóty pro přerozdělování uprchlíků, ale protestující požadují ještě radikálnější kroky. Premiér se v otázce migrace několikrát názorově střetl s prezidentem Milošem Zemanem. Kritizoval třeba Zemanovu účast loni na demonstraci radikálních odpůrců islámu. Zemanova popularita ale v průzkumech v poslední době, kdy se prezident často negativně vyjadřuje k islámu a uprchlíkům, roste.

Historicky ve všech ohledech výrazně lépe hodnocenou vládou byla jen „nestranická" překlenovací vláda Jana Fischera, naopak obě předchozí klasické politické vlády středopravicových koalic pod vedením Mirka Topolánka a Petra Nečase byly ve všech ohledech vždy vnímány výrazně kritičtěji. Přesto v porovnání s loňským lednem, kdy byla ve výzkumu vláda Bohuslava Sobotky hodnocena naposledy, došlo u všech položek výraznému poklesu spokojenosti (řádově o deset procentních bodů) a vesměs k ještě o něco vyššímu nárůstu podílu nespokojených.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama