Nebojujeme s terorismem, varuje analytik. Podcenil Západ situaci?

Praha - Dokud se budeme domnívat, že jsme v boji proti terorismu, budeme prohrávat. Tvrdí to předseda think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský s tím, že útoky v Bruselu byly nevyhnutelné, protože Belgie podcenila potírání džihádistických skupin a prevenci šíření islamismu.

Radko Hokovský, výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Hokovský připomíná, že Belgie je stát, který má na počet obyvatel největší počet takzvaných zahraničních bojovníků. Belgické ministerstvo spravedlnosti hovoří o 441 zradikalizovaných muslimech, kteří odešli bojovat džihád na Blízký východ, a již 117 z nich se vrátilo.

"Jedním z důvodů, proč je pro belgické úřady složité potenciální teroristy dostatečně monitorovat, je tamní federální a značně decentralizovaný sytém policejních a bezpečnostních složek. Bruselská přistěhovalecká čtvrť Molenbeek se stala nechvalně proslulou loni v listopadu, když se protiteroristická komanda snažila dopadnout pachatele a komplice pařížských útoků," uvedl na svém blogu na ihned.cz s tím, že zadržení posledního podezřelého Salaha Abdeslama se však podařilo teprve minulý týden.

To podle analytika ukazuje na nedostatečné kapacity na straně belgických bezpečnostních složek, jejichž postup v boji proti terorismu již delší dobu otevřeně kritizuje Francie.

Problém je ale podle něj mnohem širší, než abychom jej mohli svést na neschopnost Belgie. "Žádný stát západní Evropy s početnou muslimskou komunitou nemá dostatečné kapacity, aby stovky a tisíce potenciálních teroristů monitoroval. Počet zradikalizovaných militantních islamistů se všemi právy občanů evropských států už je zkrátka takový, že se tragickým událostem, které jsme viděli loni v Paříži a nyní v Bruselu prostě nemůžeme vyhnout. Kapacity policejních a zpravodajských složek se musí navýšit, ale to samo o sobě teroristickou hrozbu, která je nyní v Evropě největší za posledních deset let, neodvrátí," uvedl s tím, že dokud se násilní džihádisté budou moci spolehnout na bezpečné zázemí, tichou podporu a sympatie v rámci muslimských komunit, návrat bezpečnosti do evropských měst zůstane v nedohlednu.

Džihádističtí teroristé podle Hokovského ale tvoří jen špičku ledovce, který se jmenuje islamismus. V boji proti němu nám nestačí policejní komanda a rozšíření pravomocí zpravodajských složek. "Do tohoto úsilí je potřeba zapojit i samotné muslimské komunity, s jejichž pomocí se musíme zaměřit na potírání šíření nenávistných a totalitních představ v podobě radikálních publikací, internetových portálů, kázání a individuálního verbování. Islamismus je svou povahou podobný hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod člověka, jehož propagace je trestná a měla by být důsledně stíhána stejně jako neonacistické směry," podotkl.

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama