Chtěl bych vzdát hold Kalouskovi, byl by vhodný prezident, říká novinář

Praha – Český novinář, ředitel občanského sdružení Post Bellum a vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa vysmekl velkou poklonu šéfovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Ten se podle něj při demonstraci za lidská práva, která se uskutečnila při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Tin-pchinga, zachoval skvěle. Podle Kroupy by byl Kalousek vhodným českým prezidentem.

OVM: pozvání přijal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a současný ministr financí Andrej Babiš

„Chtěl bych vzdát hold Miroslavu Kalouskovi. Popíšu, jak to bylo na demonstraci na Hradě. Byla to velká lekce. A myslím, že to svědčí o něčem nechutném a zapáchajícím, které se právě vine z útrob Hradu. A mám obavu, že budeme muset až příliš dlouho větrat..." popisuje na svém facebookovém profilu vedoucí projektu Paměť národa.

Chtěl bych vzdát hold Miroslavu Kalouskovi. Popíšu, jak to bylo na demonstraci na Hradě. Byla to velká lekce. A myslím, ...

Zveřejnil(a) Mikuláš Kroupa dne 30. březen 2016

Na místo prý přišel asi ve tři čtvrtě na pět. „Připojil jsem se k malinkému hloučku v čele s Dášou a Ivanem Havlovými. Martin Bursík jako svolavatel začal s policií vyjednávat, aby nás pustili a najednou se odněkud zjevil fízl v civilu a prohlásil: 'Pane Bursíku, co kdybyste tu skupinku, co tu máte, sbalil a odsunul se nahoru, vždyť je vás pět a půl.' Martin zrudnul a odsekl mu, ať si tyhlencty impertinence nechá. Že není divu, že je nás málo, když to rozdělili. Za půl hodiny by si to ten tajnej nedovolil. Přišly tisíce. A zhoustlo to," vzpomíná Kroupa.

On sám prý stál v první řadě a dýchal si s policisty z tváře do tváře. „Kdyby do mě někdo strčil, přepadl bych přes zábradlí přímo do náruče zakuklenci, který měl na krku mohutný stříbrný řetěz a tetování. Čekali jsme na nějakého magistrátního úředníka. Což vyplynulo z neuvěřitelně distingované kultivované diskuze přítomného fízla (nejspíš velitele zahrazovací čety) s renomovaným právníkem Kalvodou. Pan Kalvoda chápal, že policajt má své rozkazy a je potřeba řešit tuto kolizní situaci s vyšší instancí. Kalvoda přesto policii vysvětloval, že ústavní právo shromažďovací s dokumenty, které máme, je nadřazené nad rozhodnutím úředníka magistrátu. Policista nás konejšil, že se pokusí sehnat nějakého kompetentního 'magistrátního úředníka - velitele', a nebo se máme obrátit na tiskového mluvčího," vypráví novinář.

Policie má podle něj i ve vypjatých chvílích „docela smysl pro humor". „A my jsme jako pytlíci stáli a čekali. A fízl s námi. Nic nedělal. Vlastně nám navrhnul (což jsem chápal, že je bouda), abychom postoupili nahoru a spojili se s dalšími skupinkami. My stále stáli a čekali. Je to úplně prostinké: někdo musí něco udělat, aby se něco stalo. Pak se zjevil Kalousek. Opřel se o zábradlí. Že chce projít. No, pusťte si video, někde tu koluje. Musím říci, že to sice bylo divadlo, ale epesní. Principiální. Opřené o demokratické výsady ústavního činitele. A ty se také mají ve správnou chvíli správně a dostatečně divadelně použít. A to právě Miroslav Kalousek a Jaromír Štětina udělali. Když se dostali za zábradlí, bral jsem to jako vele-vítězství a juchal!" popisuje události Kroupa.

„Byl to stejně opojný pocit, jako když z malinké skupinky urážené nějakým fízlem se během deseti minut stala obr-demonstrace. Moc, proti které jsme šli demonstrovat, je silná, podlá a zbabělá, protože lže, bojí se oponentů, vyhrožuje, obchází domy a nájemníkům nakazuje, aby sundali z oken tibetské vlaky, cenzuruje týden.cz...jojo. Proti tomu je potřeba zorganizovat svobodné volby a přesvědčit zbytek národa, že potřebujeme jiného prezidenta. Mě by vyhovoval Miroslav Kalousek, i přes všechny jeho eskapády..." dodal na závěr.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 18:06 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama