Horáček se zastal fondu, který přivezl křesťanské uprchlíky: Měl dobrou vůli a zaplatil si to sám

Praha – Textař, producent a vystudovaný antropolog Michal Horáček se zastal Nadačního fondu Generace 21, který organizuje momentálně pozastavenou iniciativu na přesídlení 153 křesťanských uprchlíků do České republiky. Připomíná, že je třeba pomáhat, přestože to ne vždy vyjde.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

371
doporučujeme

Horáček připomíná, že v české společnosti žije příliš mnoho těch, které postihla krutá pohroma. „Dětská obrna nebo Alzheimerova choroba, ztráta zraku, poranění míchy. Chceme se považovat za pospolitost? Pak je třeba jim pomáhat. Ale zatímco potřeba takové pomoci je takřka neomezená, naše zdroje jsou omezené. Nezbývá, než si vybírat a z osobní zkušenosti musím říct, že je to strašně těžká volba - proč upřednostnit pomoc slepému před pomocí nepohyblivému?" píše na svém facebookovém profilu s tím, že se nakonec nějak rozhodne, ale přesto ho dál trápí otázka, zda se rozhodl správně.

Psali jsme:

„Tím horší je tenhle případ: někdy se posléze dozvím, že ten, komu jsem pomohl, povahu své nouze zveličil, případně předstíral. To je mi pak smutno. Zpravidla vynadám sám sobě: měl jsem se informovat lépe a na více místech. Ale ještě se mi nestalo, že bych řekl: všichni ti, co mě žádají o pomoc, jsou stejní vypočítaví chytráci," přiznává textař.

Sám prý ví, že tak to prostě není. „Ale i kdyby se nakrásně každý z nich choval tak nečestně, je to jeho rozhodnutí a jeho hřích. Moje pohnutky byly, jak se říká na mši, důstojné a spravedlivé. Byly čisté. Proč se mám tedy peskovat a svou asistenci napříště 'pozastavit'?" zajímá Horáčka.

Svou úvahu rozvijí v souvislosti s kauzou iráckých uprchlíků přesídlených do Česka v rámci projektu organizovaného Nadačním fondem Generace 21. „Ukázalo se, že utečenci nechtějí utéci před válkou tam, kde je obecně klid a mír, ale navzdory svým předchozím slovům utéci ausgerechnet do Německa. Chtěl bych k tomu říci asi tolik, co říkávám sám sobě: Lidé z Gen21 se měli informovat lépe, bylo-li to tedy vůbec možné. Ale nejdůležitější je, že měli dobrou vůli udělat to, co považovali za správné a za peníze, které jim nedal stát, ale vybrali je mezi sebou a podobně smýšlejícími, to taky udělali," připomíná textař.

Nesouhlasí proto s kritickými hlasy, které spílají fondu za to, že projekt vůbec organizoval. „Nemusíme se angažovat zrovna v téhle podpoře (taky jsem na ni nepřispěl). Ale na lidi z Gen21 se mračit nebudu. Bylo by škoda přijít o každý gram dobré vůle, která v nás zbývá," dodává rázně Horáček.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama