Češi se bojí islámu. Co říkají na uprchlíky?

Praha - Nejnovější výzkum agentury Phoenix research měřil současné rozpoložení obyvatel České republiky v souvislosti s otázkou islámu a stále trvající migrační krize. Novou součástí šetření se stal dotaz, zdali migrační vlna může, či nemůže ovlivnit volební rozhodnutí vzhledem k blížícím se krajským volbám.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Muslim, ilustrační foto
doporučujeme

První dotaz se zajímal o názor na islám jako celek. Drtivá většina respondentů (66 procent) uvedla, že je to náboženství, ze kterého mají strach. Druhou nejčastější odpovědí bylo, že jde o náboženství jako každé jiné. Tuto variantu zvolilo 12 procent dotázaných. Devět procent nedokázalo odpovědět. Pět procent má z islámu respekt, ovšem ne strach. A zbylých osm procent sdělilo, že je to náboženství, u kterého bychom měli být více na pozoru.

Další otázka se zabývala adaptací muslimů v českém prostředí a následného společného soužití. Že se muslimové nebudou adaptovat a soužití bude problémové, potvrdilo 54 procent respondentů. Muslimové se v českém prostředí nedokážou adaptovat a společné soužití nikdy nebude fungovat, to řeklo 21 procent, pro 11 procent je adekvátní názor, že muslimové se u nás adaptují, ale společné soužití zřejmě nebude úplně idylické. Že společné soužití nebude představovat problém, naopak konstatovalo 6 procent dotázaných a zbylých osm procent neumělo na dotaz přesně odpovědět.

Klíčovou otázkou šetření se stala tato: Je Váš postoj vůči islámu natolik silný, že by mohl ovlivnit Vaši volbu v krajských volbách na podzim letošního roku? Skoro polovina oslovených (47 procent) potvrdila, že ano, 31 procent pak zastalo opačný postoj. Dvaadvacet procent se nedokázalo přiklonit ani na jednu stranu. Z těch respondentů, jejichž volba může být ovlivněna migrační krizí, agentura Phoenix research následně vybírala "blízký" subjekt.

„Pokud byste uvažovali v souvislosti s krajskými volbami o hnutí či straně, které se vůči migraci a islámu otevřeně vymezuje, kdo by to byl?" Nejvíce se dotazovaní přiklonili k Bloku proti islámu (24 procent), následně k hnutí SPD (6 procent) v čele s Tomio Okamurou. Jen o procento méně, což představuje i současný stav preferencí, skončilo hnutí Úsvit - Národní koalice (5 procent). Tři procenta určil výzkum Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS) a pouhé procento pak Národní demokracii.

Zajímavostí je i fakt, že 22 procent odpověď uvést nechtělo, když zvolilo variantu "prozatím neumím odpovědět, chci ještě počkat". Zbývajících 39 procent by si nevybralo ani jeden ze subjektů, otevřeně vystupujících proti migraci.

Loading...
Témata: průzkumy | češi | islám
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama