Miloš Zeman jako odporná beruška, Ovčáček hází láhve Becherovky... U Jana Krause je veselo

Praha - Na webu herce a moderátora Jana Krause se publicista Jan Šilhavý rozhodl napsat parodii na povídku Proměna, jejímž autorem je spisovatel Franz Kafka. Místo obchodního cestujícího Řehoře Samsy ale hlavní roli ztvárnil prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Herec Jan Kraus
doporučujeme

"Když se Miloš Zeman jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakousi odpornou asijskou berušku. Přestože se snaží svou indispozici skrýt před spolupracovníky a členy vlády, je nakonec odhalen. Vyděšení spolupracovníci se rozhodnou Miloše zavřít v jeho pokoji v jakési domácí hradní internaci." Tak začíná povídka, kterou Šilhavý zveřejnil na osobním webu Jana Krause.

Autor následně popisuje, že Zeman po celou dobu svého změněného stavu uvažuje racionálně, nepropadá depresím a zachovává chladnou hlavu, jeho jeho první starostí ale je, jak jako hmyz bude dále vládnout. Prezident podle autora také stále rozumí lidské řeči, jemu samotnému však ostatní příliš nerozumí, nemůže tedy se svým okolím komunikovat.

"Situace na Hradě se od Milošovy proměny značně zhorší; jednak přijdou o zahraniční finanční podporu, jednak strádají i psychicky. Spolupracovníci se navracejí do svých kanceláří, ale do Milošova pokoje nevstupují, stará se o něj Ovčáčkova mladší sestra Markéta. Vždy když za ním Markéta přichází, tak se Miloš schová pod pohovku, aby ji neděsil. Jediný z lidí, kdo se s danou situací smíří, je otrlý velitel Hradní stráže, který s Milošem-beruškou jedná rázně a bez okolků," pokračuje v povídce autor.

V další části povídky se Markéta s bratrem rozhodnou vystěhovat z prezidentova pokoje nábytek v dobrém úmyslu, Markéta se domnívá, že by se mu lépe lezlo po stěnách a stropu, čímž se prý Zeman skutečně rád baví. "Ovšem Ovčáček se obává, že by si to Miloš mohl vysvětlit jako definitivní zavrhnutí ze strany prezidentské kanceláře. Miloš si nakonec uvědomí, že by byl rád, kdyby mu pokoj ponechali, tak jak je. Brání tedy svůj oblíbený obraz od F. R. Čecha, ale spatří ho Mynář a upadne do mdlob. Vyhrocenou situaci se rozhodne vyřešit zaskočený Ovčáček, nakonec po Milošovi hází lahve s Becherovkou, jimiž ho těžce zraní," píše Šilhavý.

Povídka pokračuje tím, že se Zemanův zdravotní stav se zhoršuje a ztěžuje se i atmosféra na hradě, za čímž stojí hmotný nedostatek a vypětí ze skrývání Zemana, což doléhá na jeho spolupracovníky i Markétu, která "navrhuje Miloše odstranit." "Prezidentská kancelář si do volných pokojů zatím nastěhuje ruské a čínské podnájemníky, kteří o Milošovi nevědí. Později ho ale spatří, protože Miloš si chtěl poslechnout, jak jim Markéta hraje na balalajku, a tak opustil svůj pokoj. Ovčáček se ho snažil zahnat zpět do jeho pokoje, ze kterého se postupem času stalo skladiště státních darů. Nájemníci dávají okamžitou výpověď a ruší plánované investice. Nad ránem Miloš opuštěný umírá. Ráno jej nalezne otrlý velitel Hradní stráže a jeho mrtvolu sám odklidí. Téhož dne uspořádá prezidentská kancelář s některými členy vlády výlet do Čapího hnízda a probírají nadějné plány do budoucna," uzavřel autor.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama