Nezaměstnanost v Česku klesla. Bez práce je 443 tisíc lidí

Praha - Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 6,1 procenta z únorových 6,3 procenta. Bez práce bylo 443.109 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Úřad práce
doporučujeme

Zaměstnavatelé nabízeli 117.335 volných míst, což je naopak nejvyšší březnová hodnota od roku 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v březnu činila míra nezaměstnanosti 7,2 procenta a bez práce bylo 525.315 lidí.

"Zaznamenáváme ochotu zaměstnavatelů investovat do rozvoje. Firmy rozšiřují své současné provozy nebo budují nové. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a rozjíždějí se sezónní práce. V následujících měsících tak nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě klesne," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu všech 77 regionů. Nejnižší zůstává nadále nezaměstnanost v Praze, kde činí 4,1 procenta. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to devět procent.

"Březen přinesl další pokles nezaměstnanosti, když se podíl nezaměstnaných osob snížil na 6,1 % z únorových 6,3 %. K březnovému poklesu nezaměstnanosti přispěly i pozitivní sezonní faktory s tvorbou pracovních míst v zemědělství a ve stavebnictví. Pokles nezaměstnanosti bude pokračovat i v dalších měsících a již v dubnu podíl nezaměstnaných osob velmi pravděpodobně poklesne pod 6 %," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

"Důležitým ukazatelem vývoje situace na pracovním trhu jsou nově vytvářená pracovní místa. V březnu jsme se dočkali jejich dalšího nárůstu, když úřady práce registrovaly 117,3 tis. volných míst. Více pracovních míst bylo naposledy registrováno v říjnu 2008. Rychlost tvorby pracovních míst je velmi podobná tomu z let 2007 a 2008, když během roku 2008 jejich počet lehce přesahoval 150 tis. K velmi podobným číslům se přiblížíme i v průběhu letošního roku," podotkl.

"S tím, jak klesá nezaměstnanost, se však zároveň snižuje nabídka vhodných uchazečů na nově vytvořená pracovní místa. Již v loňském roce některé podniky bojovaly s nedostatkem vhodných uchazečů o zaměstnání a letošní rok tuto skutečnost ještě zintenzivní. Zkraje letošního roku přes 12 % průmyslových podniků uvedlo nedostatek zaměstnanců jako bariéru dalšího růstu výroby a je velmi pravděpodobné, že toto číslo během letošního roku dále poroste. Na začátku roku 2015 podobné obavy přitom vyjadřovalo jen 5 % průmyslových podniků a meziročně je v tomto směru vidět citelný nárůst," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama