Další uprchlíci utíkají z ČR, 16 migrantů si vyzvedlo pasy

Praha - Dalších 16 uprchlíků z Iráku, kteří pobývali v Brně, se rozhodlo opustit Česko. Vyzvedli si od českých úřadů pasy. Uvedl to Nadační fond Generace 21.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlické zařízení, ilustrační foto
doporučujeme

Fond to dnes oznámil na svém webu. Další plány skupiny prý ale nezná. Podle serveru Novinky.cz se uprchlíci údajně chystají do Německa.

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků.

Jako první opustila ČR na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy. Odjela do Německa. Německé úřady ji chtějí vrátit zpět do Česka. Před týdnem odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově.

"Potvrzujeme, že si dnes dalších 16 uprchlíků z Brna vyzvedlo od českých úřadů své cestovní doklady. Jejich další záměry neznáme," uvedl fond. Dodal, že neví, kde se skupina pohybuje. O zbývajících 40 uprchlíků se chce ale dál starat, a to minimálně po celý první rok jejich pobytu v ČR. Pobývají v Praze a v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku.

"Objevily se však bohužel faktory, které NF G21 nepředvídal. Někteří z uprchlíků se rozhodli odejít, aniž by vyzkoušeli skutečný život v této zemi, s naší podporou a mezi lidmi, kteří je byli připraveni přijmout s láskou mezi sebe. V tom jim nemůžeme zabránit," dodal fond.

"Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli," informovala na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) serveru Novinky.cz řekl, že uprchlíci dostali výjezdní víza na tři dny. Server zveřejnil, že "ještě ve čtvrtek zamíří na pražské hlavní nádraží", odkud prý zřejmě chtějí odjet do Německa.

Jihomoravský kraj podle hejtmana Michala Haška (ČSSD), který je pracovně v Chorvatsku, podmínky udělené finanční pomoci fondu nechá prověřit. "Nařídím po návratu do ČR provedení kontroly podmínek poskytnutí podpory a na jejím základě bude jasné, zda nadační fond bude peníze vracet," sdělil ČTK Hašek. 

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. "I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc," reagoval na aktuální vývoj Chovanec.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama