Okamžitě vyhoďte muslimskou studentku, ohrožuje české děti, psali lidé řediteli gymnázia. A ten jim poslal jasnou odpověď

Teplice – Ředitel teplického gymnázia dostal e-mailem žádosti o vyloučení tamní muslimské studentky a výzvu k zastavení „islamizace českých škol“. I proto se ředitel Zdeněk Bergman rozhodl na podobné žádosti a stíýžnosti odpovědět dopisem, který zveřejnil na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 117 komentářů

Muslimská žena
doporučujeme

Muslimka Eman Ghaleb z Teplic na sociálních sítích často vystupuje proti kritikům islámu, zveřejňuje naopak třeba fotografie, na kterých muslimská komunita v Teplicích uklízí parky. A to se zřejmě některým Čechům moc nelíbí.

„Vážený pane řediteli, píši vám tento e-mail z několika důvodů. Jsem Čech a bojím se o svou zem a její budoucnost. Tou budoucností jsou naše děti a mládež. Nerad bych, aby mé děti byly ohroženy muslimy a islámem. Vyzývám vás proto, abyste nebyl lhostejný vůči našim dětem a ochraňoval je před muslimskou či islámskou propagandou. Vaši školu navštěvuje muslimka Eman Ghaleb, která na sociálních sítích a mediálně propaguje svou víru. Vyzývám vás k tomu, abyste tuto studentku vyloučil, jelikož představuje nebezpečí pro další studenty a je zřejmé, že mezi nimi šíří tyto pro-islámské myšlenky. Také proto, že nerespektuje školní řád, co se týče pokrývek hlavy. Je to velice vážné a vy jako ředitel nesete velkou odpovědnost," uvedl v dopise neznámý autor.

E-mail nadepsaný „Stop islamizaci českých škol" na svém profilu zveřejnila právě muslimka Eman Ghaleb, proti které je stížnost namířena. Dívky se zastala třeba facebooková skupina Proti projevům nenávisti, která poukazovala, že dotyčný „slušný Čech" neovládá českou gramatiku a že v textu udělal hned 10 chyb. (Přepis e-mailu byl upraven, originál, i s chybami níže)

Později se k celé věci vyjádřil sám ředitel gymnázia, který svou reakci zveřejnil na sociálních sítích, a to i přesto, že přiznal, že nemá rád anonymní internetové dohadování. „Anonymita prostředí totiž uvolňuje stavidla sebeovládání a technologie umožňuje 'demokratické' vyjadřování lidem, kteří vlastně nemají co říci – jen papouškují populistické a povětšinou značně hloupé názory. S lidmi, kteří mnoho rozumu nepobrali, se diskutuje těžce. Ale ještě horší je to s těmi, kteří jsou zaslepeni nenávistí. Pak totiž žádná sebepřesvědčivější, důkladná a přístupnou formou podaná argumentace nepadne na úrodnou půdu. Toho, kdo vaše argumenty nevnímá, nepřesvědčíte," napsal na úvod ředitel Bergman.

„V posledních dvou dnech byla na facebooku rozpoutána lidmi, kteří se považují za ochránce 'naší české budoucnosti a našich dětí', jakási kampaň vyzývající mě, abych žáky školy, kterou vedu, 'ochraňoval před muslimy a jejich propagandou' a abych vyloučil ze školy žákyni, která toto nebezpečí představuje, a dokonce si dovoluje do školy nosit šátek. Taky jsem vyzýván, abych se k problému vyjádřil, ať je zřejmé, zda jsem zrádce nebo vlastenec. Tak se tedy vyjadřuji: Na Gymnáziu Teplice žákyni, o níž se píše na facebooku (a v desítkách mailů, které mi přišly), skutečně máme. Je to slušné a bystré děvče. Na podzim 2015 jsem žákyni udělil pochvalu ředitele školy za 'dobrovolnickou práci přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní'. Z toho je snad zřejmé, jak o ní smýšlím," zastal se své žačky ředitel teplického gymnázia.

Dodal také poznámku o údajné islámské propagandě. Připomněl, že k obecnému vzdělání patří také orientace v oblasti náboženství. „Za účinnou cestu v tomto (ale i ve vzdělávání všeobecně) považuji přímou konfrontaci žáků s realitou, na níž učitelé nejsou nositeli (sdělovači) poznaných pravd, ale zprostředkovateli kontaktů či průvodci hustým lesem informací. Proto není výuka organizována jen jako tradiční hodiny s výkladem učitele, ale často jsou zařazovány exkurze, návštěvy výstav, muzeí, památníků, besedy, přednášky odborníků, umělecká představení apod. Takovýchto prvků, jimiž obohacujeme vzdělávání, jsou ročně stovky. Některé akce jsou určeny i pro veřejnost – jako byl loni 'muslimský víkend', během něhož několik cizinců žijících v Česku představilo příchozím svou původní vlast a jehož součástí byla i přednáška odborníka z Orientálního ústavu AV ČR," uvedl k tomuto nařčení Bergman.

I tato akce podle něj vyvolala vlnu nevole, především mezi internetovými bojovníky proti islamizaci Česka. I proto prý byl on sám označován jako zrádce národa. „Kritici se vůbec nenamáhají se zjišťováním faktů, a tak samozřejmě nevědí (ačkoli je to vše na našem školním webu), že jsme spolupořadateli týdnů židovské kultury Teplický cimes, že zrovna teď je v aule výstava Židé v boji a odboji, že jsme pořádali vietnamské dny, že k nám do školy zveme představitele křesťanských církví – evangelické, pravoslavné, katolické a nejvíc československé husitské, že vyvěšujeme tibetskou vlajku, že máme volitelný předmět religionistika," píše pedagog.

Na druhou stranu prý ale také obdržel e-maily, ve kterých mi lidé za jeho postoj děkovali a vyjadřovali mu podporu. „Bohužel těch plných nenávisti, pomluv, nesmyslů a nadávek je o dost víc. Já se ale budu držet myšlenky obsažené v Talmudu: Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo," dodal Bergman.

Loading...
Témata: Muslimové | Teplice
Vstupte do diskuze (117)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama