Klaus se rozžhavil doběla kvůli Merkelové a integraci uprchlíků. Tomu prostě nevěřím, volá

Praha – Exprezidenta a ekonoma Václava Klause rozzlobila slova německé kanclářky Angely Merkelové. Ta před několika dny vystoupila na  výročním shromáždění Svazu vyhnanců (BdV), kde mluvila o tom, že zkušenosti s integrací těchto lidí, je možné využít i v současné migrační krizi. To ale Klause pěkně naštvalo.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Václav Klaus, bývalý prezident ČR
doporučujeme

Klaus na svých stránkách připomíná vystoupení Merkelové na shromáždění vyhnanců. „Nemohu si odpustit nedodat, že by bylo přesnější říci, že promluvila na 'Svazu Němců, kteří byli po 2. světové válce posláni z některých zemí střední a východní Evropy domů, do Německa, jako odveta za německé rozpoutání světové války, za desetimilióny obětí nejrůznějších hrůzostrašností, které se tehdy odehrály a za přímé či nepřímé podílení se na německém agresivním nacionalismu a expanzionismu'," spustil zostra exprezident.

Svaz se prý ale takto rozhodně nepřejmenuje. Podstatnější podle něj ale je, co tam Merkelová řekla. A proč právě tam. „Nenapadlo by mne jindy než při projevu k nějakému kulatému výročí 2. světovou válku připomínat (i když trvám na tom, že jde o věci, které nikdy nelze odpustit), ale udělala to paní Merkelová. Řekla, že německé zkušenosti se začleňováním tehdejších vyhnanců v Německu mohou pomoci i v současné migrační krizi. Tomu se člověk zdráhá uvěřit," uvedl Klaus.

Jednu důležitou věc totiž podle něj zapomněla zmínit. „Paní kancléřka sice ví, že to není přesně totéž, ale zapomíná říci, že tehdejší příchozí do Německa byli Němci. Že mluvili německy, že byli příslušníky německé kultury (a že se – jak víme ze zkušenosti s našimi sudetskými Němci – tuto kulturu snažili v zemích, kde žili, velmi aktivně, až agresivně šířit). Že proto nemohli mít asimilační problémy dnešního Afghánce, Syřana či Etiopana v dnešní Evropě," vysvětluje ekonom s tím, že i přesto problémy v poválečném Německu nastaly.

„Říká-li, že se 'integrace poválečných vysídlenců do německé společnosti podařila', pak neříká pravdu. V německé společnosti tito lidé byli vždy. Pouze nežili v německém státě, ve své Heimat. Říká-li, že 'Němci odsunutí z oblasti střední a východní Evropy výrazně přispěli k obnově Německa a k rozvoji jeho ekonomiky', pak to asi říká proto, že předpokládá stejně snadný asimilační proces u dnešních migrantů. Nemohu tomu uvěřit," nechápavě s ptá.

A připomněl také slova předsedy Svazu vyhnanců. Ten uvedl, že „musí jít příkladem v lidskosti a solidaritě". Myslel my vysídlenci nebo my Němci?" ptá se Klaus na závěr.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eva Holubová se naštvala voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 09:29 Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama