Po Charlie Hebdo jste hlásali svobodu slova, teď zakazujete "proruské weby", zlobí se Kreček

Praha – Po útocích na redakci francouzského magazínu Charle Hebdo se hlasitě mluvilo o svobodě slova a tisku, Uplynulo asi 15 měsíců a situace se naprosto změnila. Teď chtějí politici zakazovat „proruské weby“ a prošetřit, jestli nejsou odpůrci islámu „napojeni na Rusko“, zlobí se na sociálních sítích zástupce ombudsmanky a advokát Stanislav Křeček.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Stanislav Křeček (ČSSD)
doporučujeme

Křeček připomíná události z Paříže, které podle něj zasáhly téměř celé lidstvo. „Nešlo však pouze o pochopitelné rozhořčení nad tím, že bylo zavražděno několik novinářů týdeníku Charlie Hebdo, ale bylo nám tvrzeno - a upřímně: řečeno radostně jsme to přijali - že šlo o útok na jedno z universálních lidských práv, na svobodu vyjadřovat vlastní názor, která nezná žádné tabu. Nadšené davy na náměstí Place de la Republique zvedly nad hlavy propisky, pera a tužky, aby daly najevo, že teroristy porazíme svobodou vyjadřování, svobodou tisku, svobodou odvážné kritiky a satiry neznající rozdíl mezi zesměšněním Muhammada, Ježíše Krista, Jehovy nebo Obamy a Putina," vzpomíná advokát s tím, že se do prvních řad demonstrantů tlačili také světoví politici. „I u nás se kde kdo prohlašoval za Charlieho a 'Je suis Charlie' se stalo heslem oněch dní...." připomíná.

Po roce a čtvrt je ale vše jinak. „Máme tu poslance (zákonodárce!), kteří požadují prošetřit zda odpůrci islámu nejsou 'napojeni na Rusko', požadující zakázat 'proruské weby' a kteří tak spíše než zastánce svobody připomínají onoho ministra obrany USA, o kterém se říkalo, že v padesátých letech prý tak podlehl vlastní propagandě, že s výkřikem 'Rusové přicházej', vyskočil z okna Pentagonu," napsal na Facebooku zástupce ombudsmanky.

„Máme zde rádoby politika stíhaného státním zástupcem proto, že na sociálních sítích uveřejnil blábol prý 'hlásající nenávist'. A zejména tu máme zbrusu nový 'bruselský' zákon podle kterého mají být trestáni ti, kteří 'hanobí' způsob života třídy, tedy určitého společenství lidí. A hned za našimi hranicemi máme stát, který se považuje za lídra Evropské unie, oprávněného kdekoho poučovat, a který dá souhlas se stíháním novináře Jana Bohmermanna proto, že básničkou 'urazil' tureckého presidenta," připomíná jen některé události posledních dní Křeček.

Sám přiznává, že slova Martina Konvičky, vůdce Bloku proti islámu, nepovažuje za chytrý ani moudrá, nesouhlasí ani s usilováním o „zákaz islámu". „Ale táži se, o co méně jeho výroky pobuřují občany více než pobuřovali karikatury kde koho – věřící i nevěřící, muslimy nebo křesťany – v Charlie Hebdo, jehož stránky byly před časem mnohými za výkladní skříň svobody slova pokládány? Oč jsou tato sdělní více odpudivá? A co si – jako dědici 'Charlieho' - počneme s tím, že podle nového 'bruselského' zákona - o kterém naše ministerstvo spravedlnosti soudí, že sice svobodu trochu omezuje, ale z dobrých důvodů – bude moci být i nadále v našem tisku publikováno že náš president je 'rusko-čínský šváb', jak jsem se dočetl, ale napsat, že všichni presidenti jsou hlupáci bude asi už za hranicí trestního práva? Třídu 'presidentů' totiž pomlouvat bude patrně zakázáno, asi stejně tak jako 'třídu' šmejdů, zneužívačů sociálních dávek, nemakačenků atd.," nechápe Křeček.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama