To není normální. Co se děje v Evropě? Ekonomka se pozastavuje nad závažnou věcí

Praha – Stále častěji se v souvislosti s děním v Evropě poukazuje na mnohdy přehnanou politickou korektnost – ať už jde o postavení žen, uprchlíky nebo nově třeba norského masového vraha Anderse Breivika. Podle ekonomky a šéfky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové se ale tato korektnost zřejmě už vymkla jakékoliv kontrole.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Lidé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na svém blogu na serveru iDnes.cz se pozastavuje nad tím, co to vlastně tato korektnost je. „Možná to je nějaká kuriózní forma socialismu. Možná zhmotnění orwellovského světa. Možná to je jen vrcholná forma evropského pseudohumanismu. Každá krajní forma jakékoliv ideologie mívá sklon státi se poněkud likvidační pro lidstvo. Tak se z krajního konzervativního levičáctví mohl vyloupnout pokus o komunismus. Tak se mohl vyloupnout fašismus. A tak se z dobře míněného pokusu o maximální ochranářství slabých, všeobjímající humanismus a maximální korektnost vůči každé menšině mohl vyloupnout systém, který zatím patrně ještě nemá oficiální jméno, ale Evropa jím samu sebe zevnitř dokonale rozkládá," pokouší se pojem definovat Šichtařová.

Začalo to podle ní ve Skandinávii, postupně se ale jev rozšířil do celé Evropy. Poukazuje například na kauzu Breivika, který se domohl odškodnění za porušování jeho lidských práv. Souhlasí prý se soudkyní, která verdikt odůvocnila tím, že „zákaz nelidského a ponižujícího zacházení představuje základní hodnotu v demokratické společnosti". Dodává, že ona sama vždy vystupovala proti trestu smrti, nejen kvůli možným justičním omylům, ale také proto, že pokud chce společnost soudit jiné, musí být lepší než tito souzení. V pořádku pak prý ale není, když si člověk uvědomí, že vrah má mít v Norsku více práv než děti a jejich rodiče.

„Snaha o maximální korektnost vůči menšinám se zvrtla v diskriminaci naruby, kdy domnělá práva každičké menšiny zalepují pusy většině. Masoví vrazi, vozíčkáři, přistěhovalci, neplodné páry, transvestiti, autisté, nezaměstnaní, frigidní, věřící, HIV pozitivní, státní zaměstnanci, ochránci zvířat, drogově závislí, pěstouni dětí... a bla bla bla, dosaďte si, co chcete: Všechno to je nasypáno na jednu hromadu, rozdíly mezi menšinami se smývají, všichni mají své právo na ochranu a na korektnost. Pěstouni mají právo na děti k pěstování, nezaměstnaní na práci, HIV pozitivní na sex. Jako by snad dítě bylo právem a ne darem. Jako by práce byla právem a ne výhodou. Jako by sex byl právem a ne zábavou a potěšením," píše ekonomka.

Jedním dechem dodává, že na transvestitech, neplodných párech, těch a oněch nic „závadného" není. „Závada je úplně jinde. Běda, jste-li ženatý heterosexuální muž, otec čtyř dětí, pracující, nepobírající žádné sociální dávky a nedejbože nejen živící sám sebe, ale ještě zaměstnávající pár dalších zaměstnanců: Pak máte právo leda tak korektně se zdržet veškerých vtipů o svých šťastnějších spoluobčanech, kteří nezaspali jako vy a včas se přihlásili k nějaké té – jedno jaké – menšině," říká.

Poukazuje na to, že masový vrah Breivik má právo vídat se se svou biologickou rodinou, zatímco Eva Michaláková, jejíž děti byly v Norsku zabaveny, toto právo nemá. „Prokazatelný vrah 77 lidí, který se ke svému činu hrdě hlásí, se odškodného domohl. Děti jsou norskou sociální službou Barnevernet rodičům zabavovány při pouhém podezření. A ukradené děti nebyly české matce Evě Michalákové vráceny ani poté, když se podezření na jejich poškozování nepotvrdilo," upozorňuje na dvě závažné situace Šichtařová.

To vše se podle ní děje ve jménu „přebujelé pseudohumanity", tedy doktríny, podle které patří jednotĺivec státu. A stát je vše. „To vše ve jménu systému, ve kterém se zhlédla i česká ministryně sociálních věcí a náramně ráda by jej u nás prosadila," píše ekonomka. „V dnešním Norsku je zhruba jedna třetina rodin s dětmi Barnevernetem tak či onak monitorována. Aby taky ne. Rodiče a domov mohou přeci děti ovlivnit; dokud jsou ještě tvárné, mohou jim vymluvit všechno to, co je systém učí a co z nich chce mít. Proto je potřeba přílišnému vlivu rodičů na své děti zabránit. Proto neustále snižujeme věk pro začátek povinné školní docházky. Proto posíláme rodiče do práce co možná nejdřív po narození jejich dětí a děti vytahujeme div ne z peřinek. Jen tak z nich můžeme vypěstovat to správné stádečko, jen tak v nich můžeme zavčasu podpořit, aby si vybraly, ke které menšině se ony zařadí a které výhody budou ony čerpat," ironicky podotýká ekonomka.

Každý by podle ní přece měl bý někam zařazen. „A víte, co je na tom nejlepší? Vrah Breivik je také dítětem sledovaným Barnevernetem, aby z něj systém mohl vypěstovat lepšího člověka, než by dokázali jeho rodiče. Jo, to se povedlo," dodává.

Loading...
Vstupte do diskuze (41)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama